Багато держкомпаній намагаються уникнути процедури закупівлі через Прозорро: приклад Черкаського санаторію

Багато держкомпаній і комунальних підприємств намагаються уникнути процедури публічних торгів в Прозорро. Для цього вони роблять закупівлі нижче встановленого порога. Найкраще такий підхід демонструє Черкаський комунальний санаторій “Сосновий бір”. Сума порога, встановлена ​​головою Черкаської ОДА, становить 20 тисяч гривень, до цієї суми дозволяється робити закупівлі безпосередньо. Цим зловживає санаторій, здійснюючи закупівлі риби і м’яса на суму 19 990,00 гривень. Щоб вийти на цю суму, були прописані навіть грами, тобто закупівля м’яса та мороженої риби 240кг 380 грам. (див. малюнок нижче).

Як прокоментував ситуацію координатор центру компетенції ДП “Прозорро” в Черкаській області Артур Чеміріс: «На жаль, подібні випадки не рідкість. Досить часто доводиться спостерігати кмітливі вигадки замовників. Все аби не проводити конкурентних закупівель. Однак всі ці дії залишаються в пам’яті системи і рано чи пізно на них буде належна реакція. Є надія, що найближчим часом подібні закупівлі будуть врегульовані законом, і подібна самодіяльність буде каратися не тільки дисциплінарно місцевою владою, а й в адміністративній площині. Можливо, тоді енергія замовників буде спрямована на більш конструктивні речі, ніж укладання десятків угод або вимірювання грамів продукції».

Зрозуміло, під схемою обходу системи Прозорро може стояти корупційна складова, але часто такі дії замовників диктуються банальною відсутністю досвіду онлайн закупівель і страхом перед електронною системою і пов’язаним з нею законодавством.

Але важливо розуміти один момент, практика використання публічних торгів показує середню економію в 13%, а значить такі підприємства, які хочуть уникнути закупівель в Прозорро, переплачують за товари, послуги або роботу. У будь-якому випадку, відхід від публічних аукціонів, в ситуаціях схожих на санаторій “Сосновий бір” – це підозра у корупції і зайвої розтраті бюджету підприємства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *