Для українських компаній найпростіший шлях до експорту – це угода СОТ

Економічна ситуація в країні, зниження активності на багатьох ринках збуту, призводять до того, що бізнес компанії переживають певну кризу, вихід з якої можуть бути, як державні контракти, так і вихід на тендери за кордоном.

Така можливість відкривається у зв’язку з підписанням угоди GPA – Government Procurement Agreement (СОТ). Вітчизняні компанії можуть взяти участь в тендері за кордоном на конкурентній чесній основі, а в разі перемоги забезпечити собі дохід за рахунок експорту. Під тендерами тут слід розуміти великі закупівлі, а саме: для товарів і послуг – 150 тисяч євро, для будівельних робіт – 5,5 мільйона євро.

У чому перевага участі у такому тендері для українського бізнесу? Щоб вийти на зарубіжні та європейські ринки не потрібно створювати представництва своєї фірми за кордоном, вкладати гроші в рекламу і витрачатися на маркетинг, купувати торгові або виробничі потужності і т.д. Перемога в тендері можлива без виїзду з країни, а поставка буде здійснюватися на підставі гарантованого контракту. У бізнес компаній України є рівні права з іншими учасниками, а система торгів захищає права переможця, якщо закордонний замовник тендеру буде застосовувати неправомірні дії.

Однак слід враховувати, що в усіх учасників рівні права на держзакупівлі в інших країнах, тому вітчизняні компанії також змушені стикатися з питаннями сертифікації, витратами на транспортування, страхуванням, банківськими гарантіями, особливостями місцевого законодавства і взаємодією з місцевою владою. Щоб спростити завдання нашим компаніям участі в тендері за кордоном, в січні 2016 року група волонтерів організувала при Міністерстві економічного розвитку спеціальний офіс GPAinUA. Він надає консультаційну допомогу тим фірмам, які планує взяти участь в зарубіжних торгах.

В кінця 2017 року понад 130 українських фірм і 5 зарубіжних консультувалися в GPAinUA. У 29 зарубіжних тендерах брали участь наші підприємства, де пройшли кваліфікацію і отримали допуск на розгляд пропозиції. Всього перемог було здобуто дві. Найбільш яскравий приклад – це перемога фірми ДГЗП “Спецтехноекспорт”, яка входить в ГК “Укроборонпром”. Компанія стала переможцем тендеру в одній з країн Європейського Союзу на поставку запчастин до танків Т-72.

Проект GPAinUA допоміг з кваліфікаційною документацію та вимогами до продукції, згідно з реєстром NATO Master Catalogue of References for Logistics і NATO Support and Procurement Agency. Неоціненною була і допомога в координації та спілкуванні з замовником, включаючи юридичну підтримку.

Найбільш впевнено себе почувають на ринках СОТ компанії, які надають готову продукцію або послуги з високою ставкою доданої вартості. Йдеться про таку діяльність, як машинобудування, пошиття одягу і взуття, поліграфія, виробництво меблів, будматеріалів і конструкцій, ІТ-послуги, послуги реклами та маркетингу і т.д. Якщо ви вирішили взяти участь в міжнародному тендері, то проект допоможе вам, а у вашій компанії може з’явитися можливість збільшити статтю доходу за рахунок закордонних тендерів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *