До кінця року всі активи неплатоспроможних банків Фонд буде виставляти на продаж в ProZorro.Продажі

У ProZorro.Продажі до кінця 2017 року будуть виставлені на продаж всі активи неплатоспроможних і збанкрутілих банків. Ініціатором продажів є Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Як прокоментував ситуацію під час прес-брифінгу в українському кризовому медіа-центрі Костянтин Ворушилін, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, йдеться про активи 87 банків, що ліквідуються. Причому на даний момент, через систему електронних продажів ProZorro.Продажі реалізується близько 40% всіх активів і вже продано на суму близько 1,2 мільярда гривень.

Продажі будуть здійснюватись за принципом голландських аукціонів, де ціна за лот йде на зниження в певний, заздалегідь призначений час і на строго певну суму. Така ціна може знижуватися аж до 30% від її вартості. «Ми стартуємо з номіналу 100%. Якщо, умовно, є кредит 100 мільйонів, ми стартуємо з цього, і в кожні наступні торги знижуємо на 10%. Саме завдяки ProZorro.Продажі ми домоглися того, що будь-який учасник ринку може прийти і придбати, і ціну визначає ринок і самі покупці. Це для нас найважливіше» – зазначив Костянтин Ворушилін.

Протягом 7 місяців роботи, система ProZorro.Продажі показала стабільну роботу і не викликала нарікань з боку покупців. Якщо з'являлися якісь недоліки, то вони носили технічний характер і швидко виправлялися.

Як сказав Олексій Соболєв, керівник проекту ProZorro.Продажі: «Протягом останніх 7 місяців система згенерувала довіру. Ринок дійсно вірить, що обійти систему неможливо і якщо ти хочеш придбати активи Фонду, не потрібно нікому давати хабара, просто приходити на аукціон і пропонувати кращу ціну. Третина торгів у нас дуже конкурентна, коли приходить більше двох покупців, ціна зростає в середньому на 25%. В середньому приходить 5 покупців на одні торги. Це дуже високі показники. І третина з цих 1,2 мільярдів ми реалізували на таких торгах». У деяких випадках в торгах брали участь більше 20-ти учасників, а лот ціною в 500 тисяч гривень збільшувався в ціні 22 рази.

Остаточну реалізацію активів збанкрутілих банків переведуть на голландські аукціони до вересня. Максим Нефьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, прокоментував: «Пішли в минуле скарги на непрозорий процес, технічні збої і допуск тільки обраних. Системою скористалося понад тисячу покупців. Попит держорганів на підключення перевищує наші можливості обробляти заявки. Окремо хочу відзначити команду ФГВФО – це приклад успішних реформ. Повірте, людьми, які не хотіли змін, тихо саботували і критикували, можна заповнити Олімпійський стадіон».

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, з цього приводу висловився так: «Можливо, мільярд виглядає трохи, але це «трохи» сьогодні, а в липні 2016 це виглядало фантастикою. Ми класичний золотий трикутник партнерства: електронний майданчик, бізнес, який зацікавлений, щоб торги проходили максимально незалежно, мали механізми, що дозволяють чітко бачити, як все відбувається без ручного втручання і зовнішнього адміністрування; і реформатори у владі».

Розраховувати на вдалий досвід роботи електронного майданчика з продажу майна ліквідованих банків можна і далі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *