Голландські аукціони дозволять Фонду гарантування вкладів знайти баланс між швидкістю реалізації і кращою вартістю продажу активів

Фонд гарантування вкладів планує повністю здійснити продаж поточних активів збанкрутілих банків до кінця 2018 року. У зв'язку з цим запущений пілотний проект реалізації активів через систему електронних продажів ProZorro.Продажі за голландським варіантом, що припускає повільне зниження ціни активів до моменту їх купівлі одним з учасників. Умови «пілотного проекту» затверджені Рішенням Виконавчої дирекції №3117, зареєстрованим в Міністерстві юстиції № 999/30867.

Як прокоментувала Світлана Рекрут, заступник директора-розпорядника Фонду, при відкритті «круглого столу» присвяченого роботі системи: «Сьогодні в управлінні Фонду – 93 банки. Оціночна вартість їх активів понад 100 млрд. грн., Балансова майже 500 млрд. грн. Більшість активів представляють собою права вимоги за кредитами, з яких після введення в банк тимчасової адміністрації обслуговується менше 5%. До подібної кризи банківського сектора і до необхідності працювати з таким значним обсягом проблемних кредитів ні Фонд, ні ринок, ні взагалі країна не були готові. За три роки Фонду, майже з нуля вдалося створити систему продажу активів банків. І сьогодні ми ставимо перед собою чергове амбітне завдання – завершити в найближчі півтора року ліквідацію банків і продати їх активи. І тим самим сформувати ринок NPL, створити в країні ефективно діючу модель і максимально повернути кошти кредиторам. Ми розуміємо, що попереду у нас багато роботи, а часу залишилося не так багато».

Сенс впровадження голландського варіанту аукціону досить легко пояснити, протягом дня, вартість активу буде знижуватися зі 100% до 20%, це дозволить знайти найефективніший баланс між швидкістю його реалізації і максимальною ціною. Також попередньо запроваджено механізм подачі закритих цінових пропозицій від учасників, особливо це актуально для ліквідних активів збанкрутілих банків.

Всі продажі будуть здійснюватися в системі електронних аукціонів ProZorro.Продажі, що надасть можливість придбання активу на чесній конкурентній основі, а також за обраною учасниками ціною. Такий підхід вигідний всім. Для інвестиційних програм учасників аукціону це дасть можливість більш точно управляти фінансами при покупці, а також дасть можливість придбання найбільш привабливих активів.

Олексій Соболєв, керівник проекту ProZorro.Продажі, підкреслив: «Сьогодні 42 майданчики в абсолютно рівних умовах мають доступ до аукціонних торгів. Система вписана в процедури Фонду і забезпечує відсутність стороннього впливу. Скоро ми запускаємо голландський аукціон, який прискорить процес реалізації активів».

Крім цього, Фонд планує пропрацювати ряд заходів щодо вдосконалення прав кредиторів. Для цього слід внести ряд змін до чинного законодавства, здатних вплинути на якість активів. Про це сказав Ігор Уманський, радник Президента України: «Фонд гарантування розробив відповідний законопроект, покликаний поліпшити становище кредиторів, і дуже сподіваюся, що найближчим часом парламент за нього проголосує».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *