Парадокси будівельного тендера в Нововолинську, або як віддати перемогу «своєї» компанії

Бажання обійти Прозорро і віддати тендер «своєї» компанії, щоб з нею спокійно розділити бюджетні кошти, одна з головних проблем, з якою стикаються держзакупки. В електронних торгах можуть взяти участь інші учасники в одному тендері, і якщо замовнику потрібна перемога тільки «своєї» компанії, то він створює штучні перешкоди, щоб відсіяти «не потрібних».

Як це відбувається, можна побачити на прикладі будівельного тендера, який проходив в Нововолинську. Місцеве управління освіти провело тендер на реконструкцію їдальні в таборі відпочинку з надбудовою мансардного поверху та облаштуванням підсобних приміщень. Очікувана вартість закупівлі робіт становила 3,2 мільйона гривень, а в підсумку виграла компанія з ціною в 2,5 мільйона гривень, хоча за фактом ціна повинна бути ще нижче на 0,5 мільйона. Перемогу віддали фірмі з найдорожчою пропозицією.

Найдешевша пропозиція належала компанії ТОВ «Воліньекобуд» вартістю 2 мільйони гривень. Цю пропозицію замовник відхилив через невідповідність вимогам тендерної документації: відсутність копії договорів транспортних засобів, і довідки надані без вихідного номера, дати і адресата. Друга за ціною пропозицію, ТОВ «ДАД-БУД», 2 199 999,00 гривень, теж відхилили через невідповідність вимогам тендерної документації, у зв’язку з тим, що довідки надані без вихідного номера, дати і адресата.

Ситуацію прокоментував керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослава Клічук: «Хоча формально замовник і прав, адже ці вимоги дійсно передбачені в тендерній документації, але наявність або відсутність згаданих реквізитів жодним чином не впливають на тендерну пропозицію, якість виконаних робіт тощо. Зате відхилення пропозицій на цих підставах призводить до перевитрати коштів платників податків».

Третю компанію ТОВ «Зевс-Гарант» з ціною пропозиції – 2 499 999,00 гривень теж відхилили через аналогічну причину: учасник вказав субпідрядником власне підприємство, тому повинен був надати і ліцензію на надання протипожежних послуг, але такої ліцензії він не надав.

 Автоматичним переможцем стала остання фірма ТОВ «Нова аркада» з пропозицією в 2 549 999,00 гривень. Однак юрист громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак виявила розбіжності між вимогами тендерної документації та тендерною пропозицією переможця. Вона прокоментувала ситуацію так: «ТОВ «Нова Аркада» в складі своєї пропозиції вказує інформацію про транспорт та інші засоби, які будуть використані при виконанні робіт, що входять до складу предмета тендеру, а також копії договорів оренди обладнання. У той же час, в довідці про наявність обладнання та техніки вказано більше одного транспортного засобу, на які не надано технічних паспортів. Оскільки замовник вимагав надати копію технічного паспорта на транспорт, а учасник зазначив перелік таких транспортних засобів і не надав відповідні копії техпаспортів на них, а тому може мати місце невідповідність пропозиції вимогам тендерної документації».

Фактично, замовник відхилив дешевшу пропозицію ТОВ «ДАД-БУД» на підставі того, що на довідках, представлених на фірмовому бланку учасника, відсутні вихідні номери, звернення до тендерного комітету та номер ідентифікатора оголошення відповідної закупівлі. Але при цьому зробив переможцем компанію ТОВ «Нова аркада», яка не відповідає умовам, зазначеним у тендерній документації в значно більшому ступені (відсутність техпаспортів на транспортні засоби), не кажучи про більш високу ціну тендерної пропозиції. Це свідчення дій дискримінаційного характеру стосовно учасників, а також створення нерівноправного конкурентного середовища на тендері.

Керівник фірми «ДАД-БУД» Дмитро Цаан скаржився на таку несправедливість в місцевий відділ управління захисту економіки, він надав туди всі необхідні копії документів, однак відповіді ні якої так і не отримав. Ситуацію Дмитро Цаан так прокоментував: «Цей переможець (ТОВ «Нова аркада» прим. ред), у нього майже всі об’єкти йдуть з відділом освіти, туди пробитися дуже важко. Сума в 300 тисяч різниці, нікого не цікавить. Ми вже звикли до таких речей, нема до кого піти поскаржитися, вже змирилися з цим».

Важко відмовити однопартійцям

Подивимося на цей тендер з іншого боку. Переможцем торгів все ж стала компанія ТОВ «Нова аркада». Вона зареєстрована в Нововолинську і є відомою будівельно-реставраційної фірмою. Керівник компанії Ігор Новосад, який в 2015 році балотувався до Волинської обласної ради від блоку ПП “Солідарність”.

Головою тендерного комітету управління освіти є Ольга Лакіш, яка в 2015 році стала керівником Нововолинської міської організації БПП, і теж балотувалася від “Солідарності” до Волинської обласної ради. Від “Солідарності” виступає і міський голова Нововолинська Віктор Сапожніков. А також можна простежити знайомство Ігоря Новосада з іншими членами тендерного комітету.

Якщо подивитися на такі «інтереси» і замовника, і переможця торгів компанії «Нова аркада», то стає недивним відхилення більш привабливої ​​пропозиції, і призначення переможцем дорогої, але «своєї» фірми.

На питання про невідповідність пропозиції переможця тендерної документації та партійні зв’язки з членами тендерного комітету, Ігор Новосад відповідати не захотів і повісив трубку.

Приклад з будівельним тендером в Нововолинську це окремий випадок закономірною картини, яку можна спостерігати в країні на держзакупівлях. Хочеться сподіватися, що прийнятий законопроект, що дозволяє Держаудітслужбі втручатися в процес проведення тендера, що проходить з порушеннями, хоча б частково виправить ситуацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *