ВР в першому читанні прийняла зміни до Закону «Про публічні закупівлі», що стосуються моніторингу державних закупівель

09 листопада Верховна Рада в першому читанні ухвалила зміни до Закону «Про публічні закупівлі», які торкнулися моніторингу державних закупівель, (законопроект №4738). Зміни спрямовані на виявлення в процесі проведення закупівель помилок і порушень замовників. Здійснювати моніторинг буде спеціальна автоматизована система ризик-індикаторів, а контроль за роботою, як самої системи, так і відстеженням виконання замовниками вимог про усунення порушень, буде здійснювати Державна аудиторська служба України (ДАСУ).

Робота ризик-індикаторів буде проводитися протягом усього етапу проведення торгів із закупівель, починаючи від моменту оголошення тендеру, і закінчуючи укладанням договору з переможцем і виконання всіх договірних зобов'язань сторонами. При цьому ДАСУ може провести моніторинг торгів на підставі показників індикаторів, хоча самі торги при цьому зупинятися не будуть.

Рішення про моніторинг закупівлі буде прийматися у випадках:

• якщо показники ризик-індикаторів із закупівлі стануть червоними;

• надходження відповідної інформації від органів державної влади і місцевого самоврядування;

• надходження інформації зі ЗМІ, журналістського розслідування або заяви від громадських активістів про корупційні дії чиновників, аж до призначення реальної перевірки держпідприємства з подальшим покаранням винних;

• виявлення порушень органом ДАСУ.

Якщо замовник потрапляє під моніторинг, то рішення про це буде публікуватися в системі електронних закупівель ProZorro не пізніше 2-х робочих днів з моменту прийняття такого рішення. Термін, виділений на проведення моніторингу, не перевищуватиме 15 календарних днів.

Протягом цього періоду, фахівці ДАСУ можуть звертатися до замовника з вимогою пояснень своїх дій в тій чи іншій ситуації. Звернення буде здійснюватися через систему Прозорро, і у замовника буде не більше 3-х робочих днів на відповідь. Якщо закупівля замовника потрапляє під моніторинг, то пояснення з приводу своїх рішень замовник може опублікувати в системі ProZorro і без звернення ДАСУ. Як звернення аудиторської служби, так і відповідь замовника будуть розміщуватися в публічному доступі в системі електронних торгів. Висновок моніторингу ДАСУ також публікується у відкритому доступі протягом трьох робочих днів з моменту його прийняття. У висновку буде обов'язково розміщуватися опис порушення, а також зобов'язання замовника щодо його усунення.

У замовника є три робочих дні, щоб звернутися до ДАСУ за роз'ясненнями з приводу усунення свого порушення, починаючи з дня публікації виводу. І п'ять робочих днів на усунення порушення та публікації в Прозорро інформації про усунення, або публікації аргументованої відповіді про неможливість усунути порушення. Весь процес моніторингу, а також відповіді замовника на висновки ДАСУ, будуть розміщуватися в публічному доступі.

Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов прокоментував цю ситуацію наступним чином: «Така система моніторингу дозволяє порушнику навчитися на своїх помилках без фінансових втрат. І якщо він вчасно усуне порушення, адміністративні штрафи не будуть застосовуватися. Тобто, якщо хтось десь наплутає з документами, але все зрозуміє і виправить, юридичної відповідальності не буде. Зовсім інша історія, якщо замовник не бажає вчитися і порушення не усуває. Тоді ДАСУ прийме рішення про проведення комплексної перевірки закупівлі відповідно до Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Ще раз підкреслю – важливо, що сама процедура закупівлі не припиняється».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *