Фонд державного майна України у вівторок представив проєкт "Велика приватизація — 2024" і оголосив першу п’ятірку його об'єктів: 4-зірковий готель "Україна" у центрі Києва, столичний ТРЦ "Ocean Plaza", найбільшого в країні видобувача титанових руд "Об'єднану гірничо-хімічну компанію" (ОГХК), "Демурінський ГЗК" з видобутку титану та цирконію, а також виробника газобетону "Аерок".
"У рамках великої приватизації Фонд пропонує інвесторам потужні активи та гарантує максимальний рівень прозорості процесу", — зазначив голова ФДМУ Віталій Коваль на презентації, організованій у партнерстві з проєктом USAID/UKaid "Діяльність у рамках реформи державних підприємств України" (SOERA). Захід зібрав понад 150 представників уряду, парламенту, міжнародних організацій, дипломатичного корпусу та бізнесу.
Перший віцепрем'єр — міністр економіки Юлія Свириденко наголосила, що велика приватизація є інструментом розвитку, спрямованим на залучення ефективних власників.
"Велика приватизація відкриває можливості для нових інвестицій, необхідних для відбудови й модернізації нашої країни... Уряд системно працює над реформою ефективного управління держвласністю, зокрема завдяки приватизації. За останні два роки ми передали Фонду держмайна понад 1200 підприємств, більшість з яких знайшли інвесторів", — підкреслила вона.
Голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха висловив надію, що велика приватизація зацікавить капітал союзників і партнерів України, щоб вони разом з державою отримували прибуток від цих активів.
Віталій Коваль зазначив, що вперше в історії України велика приватизація відбуватиметься повністю онлайн на платформі "Прозорро.Продажі".
"Це створює рівні умови для всіх учасників. Завдяки відкритим аукціонам ми прагнемо залучити ефективних власників, які зможуть модернізувати підприємства та підвищити їхню конкурентоспроможність на міжнародному ринку", — зазначив голова ФДМУ.
За його словами, успішний досвід малої приватизації, яка з моменту відновлення у вересні 2022 року принесла понад 5 млрд грн до державного бюджету, підтверджує ефективність цього методу залучення інвестицій.
Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу президента, підкреслив, що мала приватизація останніми роками дала реальні результати: аукціонні ціни навіть кращі, ніж до війни. "Процес став повністю прозорим. Ніхто не має сумнівів, що все відбувається чесно. Кожен аукціон відкритий і ретельно підготовлений", — зазначив він.
Готель "Україна" — 4-зірковий готель біля Майдану Незалежності, стартова ціна якого складає 1,05 млрд грн. Аукціон призначено на 18 вересня.
ОГХК — найбільше в Україні підприємство з видобутку та збагачення титанових руд, стартова ціна якого становить 3,9 млрд грн. Аукціон заплановано на 9 жовтня.
Інші три об'єкти з першої п’ятірки належали підсанкційним особам і були націоналізовані за рішенням ВАКС. ТОВ "Аерок" — провідний виробник газобетонних виробів з потужностями у Київській і Львівській областях, ТОВ "Демурінський ГЗК" — гірничо-збагачувальне підприємство, що розробляє Вовчанське родовище титану та цирконію, ТОВ "Інвестиційний союз "Либідь" (ТРЦ "Ocean Plaza") — один з найбільших торговельно-розважальних центрів Києва.
Кошти від приватизації державних підприємств спрямовуються до державного бюджету України, а від продажу націоналізованих активів — у Фонд ліквідації наслідків збройної агресії.