Реалізація майна банків, що ліквідуються

Отримайте консультацію від фахівця
Залиште номер телефону та отримайте необхідну інформацію
Перейти до аукціонів

Кожен банк, що перебуває в стадії ліквідації − це не тільки багатомільйонні зобов’язання за депозитами і тисячі розгніваних вкладників, а й маса активів – сотні об’єктів ліквідної нерухомості по всій території України, транспортних засобів від звичайних до елітних; банківського приладдя та іншого майна.

З початком процедури ліквідації всі банківські активи підлягають продажу для задоволення вимог кредиторів. 

РЕАЛІЗАЦІЯ МАЙНА БАНКІВ, ЩО ЛІКВІДУЮТЬСЯ

Починаючи з 2014 року банківська система України переживає мабуть один із найскладніших періодів свого існування. В цей період розпочався так званий «банкопад», коли за 3 роки було розпочато процедуру ліквідації відносно майже 100 банківських установ. Один за одним банк втрачав ліцензію та переходив під управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (надалі - ФГВФО). Після чого розпочиналась процедуру ліквідації банка.

Замовити консультацію

ЩО ТАКЕ ЛІКВІДАЦІЯ БАНКА?

Ліквідація банку – процедура припинення банку як юридичної особи. Може бути розпочата за ініціативою власника або на підставі відповідного рішення Національного банку про відкликання ліцензії. Ліквідація за рішенням НБУ проходить в наступні етапи:

- Призначення уповноваженої особи від Фонду гарантування вкладів. Виконавчою дирекцією Фонда призначається особа яка на період ліквідації банку буде виконувати функції ліквідатора.

- Вжиття заходів з задоволення вимог кредиторів. З моменту розміщення інформації в офіційних джерелах про початок ліквідації банку та протягом 30 днів приймаються вимоги кредиторів.

- Формування ліквідаційної маси. Уповноважена особа з початку процедури ліквідації проводить інвентаризацію всіх активів банку та проводить їх оцінку. До ліквідаційної маси входить будь-яке рухоме та нерухоме майно, грошові кошти, майнові права та інше.

- Продаж активів банку. Виконавча дирекція Фонду затверджує заходи з передпродажної підготовки майна. Після затвердження умов продажу майно виставляється на реалізацію через електронні аукціони Прозорро.Продажі.

- Завершення ліквідації банку. Отримані кошти від реалізації ліквідаційної маси направляються на задоволення кредиторських вимог. Банк вважається ліквідованим з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

ЯКЕ БАНКІВСЬКЕ МАЙНО РЕАЛІЗУЄТЬСЯ НА ПРОЗОРРО.SALE?

Основними активами банку, що включаються до ліквідаційної маси та підлягають реалізації на електронних аукціонах є: нерухоме майно, земельні ділянки, транспортні засоби, права вимоги за кредитними договорами та основні матеріальні цінності. Значну частину ліквідаційної маси становлять кредити, нерухомість та транспортні засоби.Банківська нерухомість це мабуть один із найцікавіших сегментів, що реалізується на онлайн аукціонах.

Значну частину нерухомості становить комерційна нерухомість. Зазвичай це власність самого банку яка була придбана для розвитку мережі в містах та регіонах. Інтерес серед покупців до цієї нерухомості визваний тим, що банки купували нерухомість для своїх відділень в центральних частинах міста з великим потоком людей, а тому є потенційно цікавими з точки зору відкриття будь якого бізнесу з надання послуг для населення. Комерційна нерухомість представлена у вигляді офісних та торгових приміщень, магазинів та салонів, торгових і бізнес центрів, готелів та баз відпочинку.

Нерухомість за забезпеченням

Серед нерухомості, що реалізується на електронних аукціонах є і заставне – іпотечне майно, що передавалось банкам в іпотеку в якості забезпечення виконання зобов’язань за кредитом. В значній частині це виробнича та складська нерухомість, що є забезпеченням за кредитами юридичних осіб. Зазвичай це кредити, що видавались підприємствам для розвитку бізнесу чи його маштабування. Суми таких виданих кредитів становили від сотнів тисяч долларів до десятків мільйонів долларів. Саме кредити юридичних осіб становлять левову частину проблемного портфелю виданих кредитів.

По кількості проблемних кредитів лідерами є кредити видані фізичним особам на споживчі цілі. Це найбільший по кількості виданих кредитів проблемний портфель. В період 2006-2008 року громадяни масово брали валютні кредити на купівлю житла чи розвиток своєї бізнесу. В іпотеку зазвичай передавалось власне житло чи те, що купувалось. Оскільки значна частина позичальників не виконала свої зобов’язання за кредитом банки в рахунок погашення боргу перереєстрували право власності на себе. Тому в системі Прозорро.Sale часто можна зустріти аукціони з продажу квартир та житлових будинків.

Земля

Нерідко на електронних аукціонах можна зустріти лоти з продажу земельних ділянок. Ці лоти цікаві тим, що їх цільове використання може бути як для житлової забудови так і для громадської. Використане може бути як для будівництва індивідуального житла так і для розташування готелів, бізнес та торгових центрів. Місцезнаходження їх також саме різноманітне від сільської місцевості до центра в Києві. Розмір ділянки може бути від декількох соток до десятків гектар.

Транспорт

Великою популярністю серед банківського майна користуються лоти з продажу транспортних засобів. Кожен банк у своїй власності мав великий автопарк, що представлений автомобілями представницького класу та броньованих машин інкасаторів. Великий вибір транспортних засобів, їх стан та приваблива ціна заохочують покупців приймати участь в електронних аукціонах.

Право вимоги за кредитами

Право вимоги за кредитами - ще один цікавий сегмент банківських активів. Значну частину ліквідаційної маси становлять саме кредити. Реалізуються вони у вигляді права вимоги за кредитним договором. Фактично продаж права вимоги за кредитом це відступлення боргу за яким змінюється кредитор, всі інші умови залишаються без змін. Основними покупцями боргу за кредитами є фінансові компанії та самі позичальники. Популярність таких аукціонів полягає в тому, що фінансові компанії мають на меті можливість отримання заробітку за рахунок купівлі кредиту з дисконтом, а позичальники можливість закрити свій кредит з дисконтом.

Де реалізується майно банків, що перебувають в стадії ліквідації?

Все майно реалізується на електронних аукціонах Прозорро.Sale. Майно виставляється на продаж окремими лотами. Проте у разі якщо майно, що виставлялось індивідуально не реалізувалось протягом декількох аукціонів воно може бути об’єднано в пули. Пул – це об’єднані лоти з продажу нерухомості, земельних ділянок, прав вимог за кредитами, основних матеріальних цінностей. Лоти в пул можуть бути об’єднані як відносно одного банку так і багатьох.

Як прийняти участь в аукціоні Prozorro.Продажі?

Прийняти участь в онлайн аукціоні можуть як фізичні так і юридичні особи. Є обмеження щодо купівлі прав вимог. Так, рішенням ФГВФО заборонено брати участь в таких аукціонах позичальникам та поручителями за своїми зобов’язаннями.

Для прийняття участі в онлайн аукціоні учасник повинен пройти реєстрацію на одному з акредитованих майданчиків. Реєстрація відбувається шляхом заповнення своїх реєстраційних даних. Після чого учаснику на майданчику надається особистий кабінет через який приймається безпосередня участь в торгах.

Наступним кроком буде сплата гарантійного внеску. Наразі його розмір зафіксовано на рівні 10% від початкової ціни. Після його зарахування на рахунок майданчика, учасник подає свою закриту цінову пропозицію. Розмір закритої ставки має велике значення оскільки впливає на черговість ходу в аукціоні. В день аукціоні учасник переходить за посилання на онлайн аукціон.

Як проходить аукціон з реалізації майна банків, що ліквідуються?

Електронні аукціони в системі Прозорро.Sale відбуваються за двома моделями: класична (англійська) та голландська. Зупинимось коротко на кожній із них.

Класична модель або англійська. Проходить в три раунди шляхом підвищення початкової ціни на мінімальний крок аукціону. В момент старту модуль аукціону відкриває інформацію про кількість учасників та їх закриті цінові пропозиції. Учасник з найбільшою ціновою пропозицією має деяку перевагу в аукціоні оскільки має право останнього ходу. В кожному раунді учаснику надається можливість зробити свою ставку протягом трьох хвилин. По закінченню третього раунду учасник, що запропонував найвищу ціну автоматично визнається переможцем.

Голландський аукціон. Передбачає собою покрокове зниження початкової ціни до встановленої граничної ціни протягом дня. Голландський аукціон відбувається в три етапи. Етап перший – покрокове зниження початкової ціни. Етап другий – подання закритих пропозицій від учасників, що не стали переможцями в першому етапі. Протягом цього етапу всім учасникам системою надається 10 хвилин для подання своєї ставки. По закінченню 10 хвилин відкривається інформація про кількість учасників та їх цінових пропозицій. Після чого розпочинається останній – третій етап в якому переможцю першого етапу надається можливість зробити свою остаточну пропозицію. Вона повинна бути більшою на 1% початкової ціни від найбільшої запропонованої ціни в другому етапі.

Голландський аукціон триває протягом дня з 9.30 до 17.00 годин.

З Переможцем аукціону підписується протокол торгів. Після оплати за придбаний лот між банком та переможцем протягом 18 робочих днів укладається договір купівлі – продажу майна.

Повторні аукціони? Їх вплив на ціну?

Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів затверджуються умови продажу щодо кожного об’єкта майна. В тому числі і у разі якщо майно не реалізується. Регламентом торгів та умовами аукціони передбачено проведення повторних торгів у разі якщо попередній не відбувся. У разі продажу актива за класичною моделлю майно, що не було реалізовано на попередньому аукціоні підлягає уцінці на 10% від початкової ціни і так може повторюватись до семи раз. Тобто майно може бути уцінено до 70% від початкової (оціночної) ціни. За голландською моделлю майно може бути уцінено до 80% від початкової ціни на підставі відповідного рішення дирекції Фонду. Все це стосується продажу майна в індивідуальному порядку, тобто один лот один об’єкт майна. Що стосується продажу активів в пулі то тут майно може бути реалізовано з дисконтом до 99% на підставі відповідного рішення ФГВФО.

Всі кошти отриманні від реалізації актів банків банкротів перераховуються на рахунок банка – власника майна та в подальшому розподіляються між кредиторами в порядку черговості задоволення вимог кредиторів.

ЧИ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ ДО ФАХІВЦІВ? ЯКІ ПЕРЕВАГИ МОЖУТЬ БУТИ ПРИ ЗАЛУЧЕННІ КВАЛІФІКОВАНИХ ФАХІВЦІВ З УЧАСТІ В ОНЛАЙН АУКЦІОНАХ?

Звичайно кожен може розібратись з реєстрацією на майданчику та участю в електронному аукціоні. Можна ознайомитись з регламентом торгів проте є але. Реалізація активів банків, що ліквідується через електронні аукціони Прозорро.Продажі проводиться з 2017 року. За цей час регламент торгів постійно редагувався, змінювались деякі умови проведення електронних аукціонів. Крім того, жодним регламентом чи нормативно-правовим актом не регламентовано моменти, що можуть надавати переваги учаснику в аукціоні. Лише практичний досвід набутий протягом тривалого часу може визначити вірну стратегію для перемоги в аукціоні. Є деякі «хитрості» завдяки яким можна значно збільшити шанси на перемогу. Про ці нюанси неможливо дізнатись після ознайомлення з Регламентом торгів чи після участі в одному аукціоні, все це є результатом тривалого аналізу багатьох завершених аукціонів.

Компанія EZakupivli – команда молодих фахівців які з 2017 року супроводжують клієнтів з участі в електронних аукціонах з купівлі: банківської нерухомості, транспортних засобів, прав вимог за кредитами, об’єктів малої приватизації, земельних ділянок, металобрухту, майна в процедурі банкрутства, оренди державного та комунального майна. Фахівцями компанії прийнято участь більш ніж в 1000 аукціонах. Головною метою компанії не є супроводження клієнта, а його позитивний результат та вдячність.

Статті на тему

Відгуки
Відповіді на актуальні питання
З початком процедури ліквідації розпочинається задоволення вимог кредиторів за рахунок реалізації активів банку. Реалізації на онлайн аукціонах Прозорро.Продажі підлягає все майно, що перебуває у його власності. Серед такого майна є: нерухомість (колішні відділення банку, комерційна нерухомість, промислова, складська, торгово – розважальні центри, готелі, будинки та квартири), транспортні засоби (від інкасаторських автомобілів до преміум класу), права вимоги за кредитами (заставні та беззаставні кредити юридичних та фізичних осіб), дебіторська заборгованість, товарно – матеріальні цінності.
Перелік майна, що готується на реалізацію можна переглянути на сайті Фонда гарантування вкладів фізичних осіб https://www.fg.gov.ua/aktivi-bankiv. Майно, що вже виставлено на реалізацію можна переглянути на сайті Prozzoro.Продажі. Також є можливість підписатись на розсилку таких лотів на платформі https://ezakupivli.com.ua/auctions/
Банківські активи виставляються на продаж по ринковій оціночній вартості, що визначається акредитованими оціночними компаніями. Ринкова оціночна вартість і є початковою ціною майна на торгах. А ось початковою ціною прав вимог за кредитами є залишок заборгованості за кредитом + відсотки без врахування штрафних санкцій та комісії. Це стосується перших торгів, оскільки у разі якщо майно не реалізувалось воно підлягає уцінці.
У разі якщо майно не було реалізовано за результатами аукціону воно підлягає уцінці. Розмір уцінки щодо кожного майна затверджується ФГВФО. Зазвичай розмір уцінки становить 10% після кожного аукціону, що не відбувся. Проте Фондом може бути погоджено відразу уцінку на 50%. Максимальний розмір уцінки становить до 80%. Якщо майно банку не було реалізовано індивідуальними лотами то воно об’єднується в Пули (лот в який об’єднано різного роду майно, що не було реалізовано на попередніх аукціонах). Уцінка майна в Пулах досягає 99%.
Так. Покупець який планує прийняти участь в аукціоні повинен зареєструватись на акредитованому майданчику та сплатити гарантійний внесок. Розмір внеску становить 10 % від початкової ціни. Якщо учасник аукціону не став переможцем гарантійний внесок повертається в повному обсязі.

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення