За останні роки банківська система зазнала суттєвих змін. Ці зміни принесли як позитивні так і негативні наслідки для фінансового сектору. Так починаючи з 2014 року під управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (надалі - ФГВФО) потрапили близько 150 банківських установ. Відносно них було розпочато процедуру ліквідації. До цього списку потрапили і такі системні банки як: Надра Банк, Дельта банк, Фінанси та Кредит, Родовід банк, Ві Ей Бі Банк. За рахунок реалізації банківських активів відбувається задоволення вимог кредиторів та повернення депозитів вкладникам. До основних банківських активів можна віднести нерухомість та кредитний портфель.
Відступлення права вимоги – угода за якою старий кредитор передає своє право вимоги новому кредитору, а новий кредитор приймає це право та зобов’язується їх оплатити. Фактично це заміна кредитора у зобов’язанні. Проводиться вона у відповідності до ст. ст. 512-516 Цивільного кодексу України. Заміна кредитора відбувається без згоди боржника, проте вимагає обов’язкового повідомолення боржника про таку заміну. При цьому умови кредитного договору є чинними на момент передачі права вимоги.
Як вже зазначалось кредити є одним із основних банківських активів. Вагома частина цих кредитів має забезпечення у вигляді нерухомості, земельних ділянок, транспортних засобів, а тому має високу цінність. Для формування ліквідної маси Уповноважена особа від Фонду проводить аудит кредитного портфелю. Після проведеного аналізу формуються умови продажу та передаються для погодження до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Всі кредити, що є на балансі банківської установи підлягають продажу на Prozorro.Продажі. Кредити під заставу нерухомості публікуються в електронній торговій системі Прозорро.Продажі окремими лотами. Реалізація кредитів проводиться шляхом відступлення права вимоги. На період ліквідації банку заборонено будь яке прощення чи списання боргу, лише повне погашення заборгованості. Оскільки більшість позичальників роками вже не сплачують по кредиту то повне погашення кредиту взагалі їм не під силу. В свою чергу банк повинен за рахунок своїх активів задовольнити вимоги своїх кредиторів. Тому банк, що перебуває в стадії ліквідації здійснює розпродаж кредитів з онлайн аукціонів з дисконтом. Початковою ціною лоту з продажу права вимоги за кредитом є заборгованість за кредитом та відсотками. Звісно за такою ціною знайти покупця практично нереально. Покупцями такого активу зазвичай є фінансові компанії та сам позичальник. Фінансові компанії скуповують такі кредити з метою заробітку за рахунок уцінки лота. Позичальнику також вигідно викупити свій кредит з дисконтом. Тому продаж лотів з відступлення прав вимоги за кредитом відбуваються з уцінкою. На перший аукціон кредит виставляється на продаж за сумою поточного боргу за кредитом та відсотками. У разі якщо аукціон не відбувся, майно підлягає уцінці. Розмір уцінки погоджується ФГВФО та може досягати 80 %.
Теоретично так. Для цього потрібно розібратись з законодавством, що регулює діяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, регламент торгів, роботу майданчика, переглянути десятки аукціонів які вже відбулись, проаналізувати стадію претензійно-позовної роботи. Лише після цього є шанси успішно прийняти участь в аукціоні та стати переможцем. Але потрібно розуміти, що можуть бути ситуації, які не передбачені регламентом торгів і потрібно прийняти вірне рішення протягом декількох секунд. Від цього рішення може залежати доля єдиної квартири в якій ви проживаєте. Тому звичайно краще доручити цей процес фахівцям які мають окрім теоретичного ще й практичний досвід.
Як завершити процедуру викупу кредиту
За результатами аукціону між переможцем та банком укладається договір про відступлення права вимоги за кредитом. Разом з договором підписується акт прийому – передачі кредитної справи. Новий кредитор отримує оригінали кредитного договору, договору застави та поруки. Крім цього до Державного реєстру речових прав вносяться зміни в частині іпотекодержателя. Після чого банк втрачає будь які права вимоги до боржника та поручителів. Право вимоги отримує новий кредитор.
Надалі проводяться наступні дії в залежності від стадії претензійно – позовної роботи.
При відсутності будь яких судових справ, новий кредитор та позичальник звертаються до приватного нотаріуса з заявою про зняття обтяження та заборони у зв’язку з виконанням зобов’язань.
При наявності відкрито судового провадження. Новий кредитор заявляє клопотання про залучення його до справи у якості нового позивача. Після чого позивач може відмовитись від своїх позовних вимог.
У разі відкритого виконавчого провадження, новий кредитор звертається до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Після отримання ухвали суду звертається до органу виконання (державної виконавчої служби чи приватного виконавця) про заміну сторони виконавчого провадження. Після набуття статусу стягувача подає заяву про завершення виконавчого провадження.
По завершенню виконавчого провадження всі арешти та вжиті заходи примусового виконання скасовуються.
Компанія Електронні Закупівлі надає послуги в таких містах України : Одесса, Дніпро, Чернігів, Харків, Житомир, Полтава, Херсон, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Миколаїв, Кіровоград, Сумми, Львів, Черкасси, Хмельницьк, Волинь, Рівне, Івано-Франківськ, Тернопіль, Закарпаття, Чернівці.
Процедура выкупа кредита прошла легко и спокойно. Мой вопрос закрыт с наилучщим результатом. Компания заслуживает внимания и благодарности. Огромное Вам спасибо.