Електронні земельні торги в Україні

Отримайте консультацію від фахівця
Залиште номер телефону та отримайте необхідну інформацію
Перейти до аукціонів

З ухваленням ряду змін до земельного законодавства відбулось довгоочікуване відкриття ринку землі. Так, 06.07.2021 року набрав чинності Закон України № 1444-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони». Земельні аукціони з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них відбуваються відтепер відкрито та прозоро в режимі реального часу через електронні аукціони. Земельні торги проводяться на вже відомій електронній торговій системі (надалі - ЕТС) Prozorro.Продажі, що адмініструє державне підприємство – ДП «Прозорро.Продажі». Онлайн аукціони максимально мінімізують суб’єктивний вплив на учасників та організаторів земельних торгів з боку зацікавлених осіб, оскільки проводяться без фактичної присутності учасників.

Нагадаємо, Prozorro.Продажі починаючи з 2017 року є платформою для продажу активів банків, що перебувають в стадії ліквідації, державного та комунального майна та об’єктів малої приватизації. Протягом останніх років напрямки роботи значно розширились і наразі окрім зазначеного в системі реалізується: майно боржників банкрутів, деревина, надра, оренда державного та комунального майна, активи приватних компаній.

Земельні аукціони з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності

Згідно до Земельного кодексу України електронні земельні торги є обов’язковими до проведення у разі якщо на земельних аукціонах здійснюється:

- продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;

- продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності;

- продаж земельних ділянок, прав емфітевзису, суперфіцію на них державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Проте є винятки за якими не підлягають продажу чи передачі в користування на конкурентних засадах земельні ділянки, зокрема у разі:

- розташування на них об’єктів нерухомого майна, що знаходяться у приватній власності фізичних чи юридичних осіб;

- використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні;

- розміщення іноземних дипломатичних організацій та консульств;

- будівництва об’єктів, що повністю фінансуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів;

- передачі в оренду громадянам для сінокосіння та випасання худоби;

- передачі земель загального користування дачним кооперативам та садівничим товариствам.

Повним перелік таких випадків відображений у ст. 134 Земельного кодексу України.

Звертаємо увагу, що продаж земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України заборонений.

Фізичні та приватні компанії також мають можливість продавати чи передавати в оренду власні земельні ділянки за допомогою ЕТС Прозорро.Продажі.

Продаж чи передача в користування земель державної та комунальної власності відбувається на конкурентних засадах окремими лотами, що формуються виключно з однієї земельної ділянки.

Суб’єктами земельних аукціонів є:

- організатор аукціону - органи державної влади; територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування та приватні компанії і фізичні особи). У разі виконання рішень в примусовому порядку згідно до Закону України «Про виконавче провадження» - державний та приватний виконавець.

- учасник аукціону – громадяни України; юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади.

Іноземцям та юридичним компаніям учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України забороняється набувати право власності на землі державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення.

Земельні торги та порядок їх проведення

Аукціони земельних ділянок оголошуються виключно організатором аукціону після укладання договору з оператором електронного майданчика.

Організатор земельних торгів через свій особистий кабінет публікує в ЕТС оголошення про проведення земельних торгів та додає копії документів та матеріалів до лоту, що передбачені статтями 135 та 136 Земельного кодексу України.

Земельні торги призначається не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оголошення аукціону з продажу чи передачі землі в оренду.

Вимоги до підготовки та проведення земельних торгів затверджені Постановою КМУ від 22.09.2021 року за № 1013 Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису).

Як взяти участь в електронному аукціоні?

Для участі в онлайн аукціоні особа яка має намір прийняти участь повинна в першу чергу пройти реєстрацію на одному з акредитованих майданчиків системи Прозорро.Sale. Наступним кроком буде сплата внесків: реєстраційний внесок, що становить 0,1 мінімальної заробітної плати та гарантійний внесок, що становить 30 % стартової ціни продажу або 30 % від стартової річної орендної плати, але не більше ніж 2500 прожиткового мінімуму, що встановлений для працездатних осіб.

В термін визначений для подання пропозицій учасник повинен надати свою закриту пропозицію шляхом подання заяви на участь в аукціоні, що підписана кваліфікованим електронним підписом і завантажити до ЕТС копії електронних документів, що визначені в ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України. (Для юридичних осіб – витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; для фізичних осіб та ФОП -  копію паспорта або копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків).

Як проходять земельні торги на Прозорро.Продажі?

Електронний аукціон відбувається в призначений день та час та проходить в режимі реального часу онлайн в три раунди. Протягом раунду учасники від менших до більших закритих пропозицій мають право збільшувати свої цінові пропозиції не менш ніж на крок аукціону. Мінімальний крок аукціону встановлено в 1 % від початкової ціни. Підвищення пропозиції не обмежено в розмірі. Аукціон завершується по закінченню третього раунду автоматичним визнанням переможця з найвищою ціновою пропозицією.

Більш детально про механізм проведення аукціону ви можете дізнатись тут (Механізм проведення аукціону за класичною (англійською) моделлю).

Результат аукціону оформлюється протоколом про результати земельних торгів.

Переможець земельних торгів підписує протокол за допомогою кваліфікованого електронного підпису протягом трьох робочих днів. Організатор торгів підписує протокол протягом шести робочих днів з дня формування протоколу в ЕТС.

Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, договорів оренди землі, прав емфітевзису, суперфіцію, емфітевзису. Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Строк на укладання сторонами договору за результатами земельних торгів встановлено законодавством в 20 – денний термін з дня наступного за днем формування протоколу.

Протокол про результати земельних торгів, договір купівлі – продажу земельної ділянки або прав неї та відомості про сплату переможцем суми за придбаний лот оприлюднюються організатором торгів в ЕТС.

Чому вигідно купувати земельні ділянки на електронних торгах?

Продаж землі на аукціоні це дійсно великий здобуток в країні, оскільки забезпечує вільний доступ усіх бажаючих та прозорий механізм відчуження земель державної та комунальної власності в приватні руки.

Переваги електронних аукціонів:

Вільний доступ. Кожен бажаючий має можливість отримати інформацію про продаж земельних ділянок чи прав на неї та взяти участь в електронному аукціоні.

Легко та просто. Завдяки майданчикам яких близько 50, кожному учаснику надається максимальний обсяг консультацій та супровід з участі в аукціоні.

Прозорість. Вся інформація про всі земельні ділянки державної та комунальної власності у відкритому доступі. Система не допускає жодних маніпуляцій зі сторони організаторів торгів чи учасників.

Великий вибір. Продаж земельних ділянок відбувається лише в ЕТС Прозорро.Sale. Придбати землю можна в будь якій точці України.

Гарантії. Платформою для продажу чи оренди землі між продавцем і покупцем виступає держава яка регламентує та контролює процедуру відчуження земельних ділянок.

Вигідна ціна. Завдяки великому обсягу пропозицій та вільному доступу є можливість вибрати майно за найвигіднішою ціною.

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення