Досвідчені Юристи. Актуальні питання. Консультації

Відеоконсультації


КОРИСНІ СТАТТІ

Відгуки
Відповіді на актуальні питання
Оберіть тематику за якою у вас є питання:
Всі активи банків щодо яких відкликано банківську ліцензію та розпочато процедуру ліквідації продаються в системі Прозорро.Продажі. Також на електронних аукціонах реалізується майно державних банків. Приватні банківські установи мають право скористатися електронною торговою системою Прозорро.Продажі для реалізації своїх активів.
Комерційну та житлову нерухомість, земельні ділянки, транспортні засоби, права вимоги за кредитними договорами, цінні монети та матеріальні цінності. Комерційна нерухомість представлена у вигляді промислової, виробничої, складської, офісної, бізнес та торгово розважальних центрів.
Початковою ціною нерухомості на аукціоні є її ринкова вартість. У разі якщо майно не реалізовано за результатами аукціону воно уціняється на 10% і так щодо кожного наступного аукціону. Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб може бути погоджено уцінку майна на 50 % 80%.
Аукціони проводяться як за класичною (англійською) так і за голландською моделлю. Класична модель аукціону передбачає підвищення початкової ціни лоту не менш ніж на мінімальний крок аукціону протягом 3 раундів. Голландська модель аукціону передбачає покрокове зниження початкової ціни до встановленого мінімуму.
По завершенню аукціону формується протокол торгів. На підставі якого переможець здійснює оплату за придбаний актив. Після повної оплати переможець та уповноважена особа від Фонду на ліквідацію банка укладають договір купівлі – продажу майна чи договір про відступлення права вимоги за кредитним договором в залежності від виду майна.
Так, вимоги проводити переговори саме з учасником, який брав участь у відкритих торгах нема. Можливо запросити на переговори декількох учасників для визначення з ким укладати договір.
Положення статті 631 ЦКУ можна застосувати тільки в договорах, що укладаються за результатами проведення переговорної процедури закупівлі (з підстав, що визначені пунктами 2, 4, 5 частини другої статті 40 Закону).
Наразі впроваджені наступні критерії пошуку: за датою (від найновіших до старіших чи навпаки);
- за сумою (збільшенням чи зменшенням)
- за релевантністю, це сортування радимо використовувати при пошуку за ключовим словом, адже в такому разі ви отримаєте максимально коректні результати пошуку.
Якщо дата укладання договору про закупівлю з переможцем електронного аукціону пізніше 08.11.2021 року, договірна ціна та умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від тендерної пропозиції переможця закупівлі та розраховуються відповідно ДСТУ та умов Тендерної документації
Законопроект 5289 скасовує для замовників обов’язкове проведення спрощених закупівель через електронну систему закупівель Prozorro.
Реалізації підлягає будь яке майно яке вилучено під час примусового виконання рішення згідно до Закону України «Про виконавче провадження». Це може бути будь яка комерційна чи житлова нерухомість, транспортні засоби, спецтехніка та сільхозтехніка, земельні ділянки, сировина, одяг та взяття. Також в СЕТАМ можуть оголошувати торги і приватні компанії та особи. Так на постійній основі розміщуються аукціони з продажу банківського майна та прав вимоги за кредитами.
Перш за все те, що арештоване майно реалізується в примусовому порядку. Тобто власник зазвичай не має наміру чи не бажає щоб його майно було реалізовано. Тому боржники – власники намагаються максимально затягнути процес реалізації через оскарження в судах чи перешкоджанню в огляді майна чи іншими діями.
Потенційний покупець повинен усвідомлювати, що це не пряма угода купівлі – продажу де дві сторони є зацікавлені в її результаті. Примусова реалізація передбачає настання можливих негативних наслідків для покупця. Тому до початку аукціону потенційному покупцю бажано детально перевірити всю інформацію по майну та боржнику. В першу чергу перевірити наявність судових справ ініційованих боржником. Перевірити наявність арештів та заборон. Здійснити виїзд за місцем знаходження майна. Лише після детального аналізу можна зробити висновок щодо доцільності купівля майна з аукціону.
По-перше, це можливість придбати цікавий лот. Наприклад: нерухомість в центрі міста чи виробничу нерухомість з необхідною потужністю. По-друге, і один із головних переваг аукціонів СЕТАМ це ціна, можливість придбати майно з уцінкою. Нереалізоване майно підлягає уцінці на 15%, а рухоме майно на 25%. У разі повторної нереалізації, нерухоме майно виставляється на торги за ціною 70% від початкової ціни, а рухоме майно за ціною 50% від початкової ціни.
Після зарахування коштів на рахунок продавця, державний чи приватний виконавець протягом 5 робочих днів готує акт про проведенні електронні торги. Не пізніше наступного робочого дня виконавець знімає всі наявні арешти та заборони з майно, що було реалізовано на торгах, окрім арешту, що накладений на виконання рішення суду про забезпечення позовних вимог.
Акт про проведенні електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності.
Банкрутом може бути визнано юридичну особу, фізичну особу – підприємця та фізичну особу, що неспроможна виконати свої грошові зобов’язання, строк за якими вже настав.
Майно, що увійшло до ліквідаційної маси реалізується виключно на електронних аукціонах Прозорро.Продажі. Продаж відбувається в три етапи. Перший аукціон розпочинається з початковою ціною, що є рівною ринкової вартості майна. Перший повторний аукціон проводиться з початковою ціною зниженою на 20% від початкової ціни першого аукціону. Може бути як з пониженням ціни так і без в залежності від рішення комітету кредиторів. Другий повторний аукціон оголошується з початковою ціною, що є зниженою на 25% від початкової ціни першого повторного аукціону. Проходить шляхом зниження початкової ціни.
Необхідно пройти реєстрацію на будь якому з акредитованих майданчиків. Реєстрація відбувається шляхом заповнення своїх реєстраційних даних до електронної форми. Після підтвердження ідентифікації зі сторони майданчика, учасник повинен сплати гарантійний внесок, що становить 10% від початкової ціни лота. Зарахування гарантійного внеску на рахунок майданчика є підтвердженням допуску потенційного покупця до аукціону. Після чого учасник подає свою закриту пропозицію.
Переможець аукціону повинен: - протягом 3 робочих днів підписати та передати майданчику через який приймав участь в аукціоні протокол торгів; провести оплату за придбаний лот протягом 10 робочих днів; підписати з замовником аукціону протягом 3 робочих днів з дня проведення оплати акт про придбання майна на аукціоні. Саме акт про придбання майна на аукціоні є підставою для реєстрації права власності.
1. По-перше це можливість придбати майно зі знижкою. Як вже зазначалось вартість майна може бути знижено протягом аукціону до 99%.
2. Можливість придбати майно в будь якій точці України.
3. Відкритість та прозорість на аукціонах. Жодних маніпуляцій зі сторони продавця та третіх осіб.
4. Приймати участь в онлайн аукціонах легко та просто. Кожен бажаючий зможе в декілька кроків прийняти участь та стати переможцем в аукціоні. Завдяки конкуренції між акредитованими майданчиками кожен учасник отримає вичерпану консультацію та допомогу в аучасті.
Після проведення аудиту, формується ліквідна маса. Уповноважена особа на ліквідацію готує умови продажу щодо кожного лоту та передає їх на погодження до ФГВФО. Після погодження через єдиний електронний кабінет в електронні торговій системі Прозорро.Продажі публікуються оголошення про продаж майна. Продаж майна банків, що перебувають в стадії ліквідації проводиться в ЕТС Prozorro.Продажі.
Фактично для позичальника умови виконання своїх зобов’язань не змінюються. Всі умови, що відображені в кредитному договорі залишаються не змінними. Єдине, що зміниться так це кредитор. Банк в стадії ліквідації реалізовує всі свої активи.
Початкова ціна встановлюється на рівні заборгованості за кредитом та нарахованих відсотків, без урахування штрафних санкцій та комісій. При цьому відступлення боргу відступається в повному обсязі на дату укладання договору.
Оплата за придбаний лот повинна бути проведена протягом 18 робочих днів з моменту проведення аукціону. В цей же строк переможець повинен підписати з банком договір відступлення права вимоги або договір купівлі – продажу права вимоги. Після чого підписується акт прийома – передачі матеріалів кредитної справи.
Перш за все ціна. В більшості випадків прострочені кредити виставляють на продаж за голландською моделлю аукціону яка передбачає покрокове зниження початкової ціни. Розмір зниження становить від 50 до 80%. Тобто позичальник через довірених осіб чи через факторингову компанію може викупити свій кредит з дисконтом до 80% від заборгованості за тілом кредиту та відсотків. При цьому якщо правильно провести процедуру відступлення боргу у позичальника не виникає прощення боргу, а отже і податок на отримане благо в якості різниці між ціною покупки та сумою боргу. Також спрощується процедура завершення судових процесів та закриття виконавчого провадження при наявності таких.
По-перше дострокове погашення боргу. В такому разі ви не переплачуєте відсотки за користування кредитом. Найпростіший варіант при наявності коштів.
По-друге, реструктуризація боргу - перегляд умов кредитного договору. Банк може піти на зустріч клієнту і зменшити розмір платежу за наявності для цього підстав. Зменшення платежу можливе за рахунок зменшення відсоткової ставки або збільшення строку кредитування.
По-третє, закриття кредиту одним платежем з дисконтом. Такий варіант в цілому вигідний обом сторонам. Банк отримує частину кредиту але відразу одним платежем. Позичальник отримує дисконт – знижку.
Четвертий варіант це відступлення боргу. Банк відступає своє право вимоги новому кредитору за обумовлену ціну. Фактично для банку це як закриття кредиту але без додаткових дій, не потрібно приймати додаткове рішення про прощення боргу, повідомляти податкові органи.
Перехід права вимоги за зобов’язаннями до позичальника від первісного кредитора до нового, в обсязі та на умовах, що діють на момент переходу. Фактично це заміна кредитора у зобов’язанні. Проводиться без згоди боржника. При цьому не несе жодних змін до умов кредитного договору.
Відступлення права вимоги за кредитом відбувається на підставі договору про відступлення права вимоги чи договору купівлі – продажу майнових прав в звичайній письмовій формі. Якщо з відступленням боргу відбувається і відступлення за договором іпотеки чи застави то такий договір підлягає нотаріальному оформленню. Одночасно з укладанням цих договорів вносяться зміни до Державних реєстрів речових прав, а саме змінюється іпотекодержатель чи заставодержатель.
Банк втрачає своє право вимоги за кредитом. Тобто Банк вже не матиме жодних відносин до кредиту. Новий кредитор набуває права вимоги за кредитом. За наявності відкритого судового процесу подає клопотання про залучення його в якості нового позивача. При відкритому виконавчому провадженні, новий кредитор звертається до суду за заміною сторони виконавчого провадження. Для позичальника фактично нічого не змінюється, окрім якщо цей кредит був викуплений з метою його закриття. Якщо так, то позичальник отримує від нового кредитора листа про зняття обтяжень та іпотеки у зв’язку з виконанням своїх зобов’язань.
Якщо цей механізм будуть супроводжувати фахівці то жодних. Якщо ж спробуєте самостійно то радимо звернути на такі моменти:
1. Залучати до цього процесу фінансову компанію про яку впевнені на 100 %.
2. Бажано проведення відступлення боргу від банку до фінансової компанії і від фінансової компанії до вашої довіреної особи день в день.
3. Детально ознайомитись з умовами договору відступлення.
4. Перевірити акт прийому – передач, щоб були передані оригінали кредитної справи.
5. Внесення змін до реєстру речових прав.
Будь яка допущена помилка може дуже дорого коштувати позичальнику.
Так, заяву про приєднання електроустановок замовники подають в електронному вигляді через сервіс «Електронний кабінет Замовника» на офіційному сайті оператора системи розподілу.
Замовник може використовувати он лайн платформу Prozorro Market для закупівель електричної енергії на наступний 2022 рік та у деяких випадках на поточний 2021 рік, в межах цін визначених Законом про публічні закупівлі. Для закупівлі електроенергії Замовник повинен вже мати договір на розподіл з ОСР.
Потрібно спочатку ознайомитись з Переліком тестових запитань для підтвердження рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель. Перелік запитань затверджені наказом Мінекономіки від 01 листопада 2021 року № 873-21. Також , можливо пройти пробне тестування.
Дана інформація обов'язкова для публікації: тільки при закупівлі товару та тільки при  публікації звіту про виконання договору.
За для ефективних закупівель цих послуг радимо скористатись методичними рекомендаціями щодо здійснення закупівель у сфері організації харчування (наказ Мінекономіки від 30.10.2020 №2208). Також примірна тендерна документація на закупівлю послуг їдальнь вже опублікована на сайті Мінекономіки.
Так, відтепер постачальник для проходження кваліфікації повинен надати видаткові або податкові накладні, або фіскальні чеки. Також потрібно додати довідку по шаблону з Оголошення.
Так, Замовник може подати скаргу адміністратору он лайн платформи, у разі якщо учасник не відповідає протягом 2 робочих днів, відсутні контактні дані, якщо фактична ціна не відповідає заявленій ціні або характеристики товару не актуальні, та у разі відмови підписувати договір за умовами вказаними у пропозиці.
На сайті Української енергетичної біржі працює калькулятор, який є адаптацією газової формули МЕРТ. Під час використання калькулятора всі необхідні показники підтягуються автоматично з відповідних джерел.
Так, є обов’язковим. Видаються кваліфіковані електронні підписи у кваліфікованих надавачів електронних послуг (раніше АЦСК), внесені до довірчого списку. Такими є:
АТ КБ ”ПРИВАТБАНК”
Національний банк України
Інформаційно-довідковий департамент ДФС
ПАТ “Державний ощадний банк України”
Міністерство внутрішніх справ України
та інші.
Довідку можна отримати двома шляхами: онлайн – на сайті Головного сервісного центру МВС України або офлайн – в територіальному сервісному центрі МВС України
Земельні ділянки, що реалізуються в межах Закону України «Про виконавче провадження» виставляються на продаж в системі Prozorro.Продажі. Виключенням є земельні ділянки на яких розташовані об’єкти нерухомості. Такі ділянки реалізуються на СЕТАМ з урахуванням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Придбати земельну ділянку чи право користування на неї можуть громадяни України, юридичні особи створені та зареєстровані за законодавством України та засновниками яких є громадяни України, держава чи територіальні громади. Іноземцям та юридичним компаніям засновниками яких є іноземні особи забороняється набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності.
Організаторами земельних торгів є державні органи, органи місцевого самоврядування, територіальні громади та приватні особи. У разі продажу земельної ділянки в примусовому порядку – державний чи приватний виконавець.
Участь в електронному аукціоні відбувається шляхом реєстрації на акредитованому майданчику системи Прозорро.Продажі шляхом заповнення електронної форми. Після реєстрації учаснику необхідно сплатити гарантійний та реєстраційний внесок та подати свою цінову пропозицію.
Земельні торги відбуваються в електронному вигляді в режимі реального часу. Аукціон проходить в 3 раунди в кожному з яких надається учасникам по 3 хвилини для відображення своєї ставки. По закінченню аукціону система автоматично визначає переможця з найвищою ціновою пропозицією.
До об’єктів Малої приватизації відносяться: єдині майнові комплекси державних і комунальних підприємств та їх структурних підрозділів, об’єкти незавершеного будівництва, об’єкти соціально – культорного призначення, пакети акцій акціонерних товариств, окреме рухоме та нерухоме майно вартість яких згідно до фінансової звітності за останній рік не перевищую 250 млн. грн.
До об’єктів Великої приватизації відносяться: єдині майнові комплекси держаних підприємств, пакети акцій суб’єктів господарювання де більше 50 % акцій належить державі та пули вартість яких згідно до фінансової звітності за останній звітний рік становить понад 250 млн. грн.
Перелік об’єктів, що підлягає приватизації можна переглянути на сайті Фонду державного майна України або на будь якому з акредитованих майданчиків в розділі «Інформаційні повідомлення».
Для участі в електронному аукціоні потенційному покупцю потрібно пройти реєстрацію на акредитованому майданчику шляхом заповнення електронної форми. Після чого в межах строку для подання пропозицій необхідно провести оплату реєстраційного та гарантійного внесків. Обов’язковою умовою є оплата внесків учасником з власного рахунку. Учасник в строк до закінчення періоду подання пропозицій повинен подати заявку на участь в аукціоні із зазначенням закритої цінової пропозиції та завантажити до ЕТС (електронної торгової системи) копії документів передбачених ч. 7 ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна».
Ні. Аукціон проводиться автоматично в режимі реального часу без жодного впливу організатора торгів чи учасників. Модель аукціону розроблена таким чином, що до моменту аукціону жоден з учасників та навіть сам замовник аукціону не володіє інформацією про наявність учасників. Єдине, що може вплинути та збільшити шанси на перемогу так це розмір закритої цінової пропозиції. Послідовність кроку в аукціоні визначається від найменших до найбільших пропозицій. Тобто учасник з найбільшою пропозицією буде відображати свою цінову пропозицію останнім, а тому матиме більші шанси стати переможцем.
Переможець аукціону повинен підписати протокол торгів протягом 3 робочих днів та передати його на підпис до майданчику через який він приймав участь. Протягом 30 календарних днів з дня наступного після проведення аукціону переможець та орган приватизації повинні підписати договір купівлі – продажу. Оплата за лот повинна бути проведена переможцем протягом наступних 30 днів з дня підписання договору купівлі продажу. Після чого орган приватизації видає наказ про приватизацію об’єкта.
В системі Прозорро.Продажі аукціони з оренди нерухомого майна оголошують юридичні та фізичні особи. В оренду передається майно державної, комунальної та приватної форми власності. Найбільшими орендодавцями в системі Прозорро.Продажі є: Фонд державного майна України та їх регіональні відділення, обласні та районі адміністрації, територіальні громади, комунальні підприємства, АТ «Укрпошта», АТ «Укртелеком».
Аукціони з оренди державного та комунального майна, а також майна приватних компаній розміщуються на Prozorro.Продажі та на акредитованих майданчиках. Інформація щодо всіх об’єктів державної та комунальної власності вносяться орендодавцями до Переліку об’єктів. Потенційні орендарі можуть подати заявки на оренду вільних приміщень зі списку Переліку об’єктів через будь який акредитований майданчик.
Участь в електронному аукціоні проходить в декілька етапів. Перший етап – реєстрація на акредитованому майданчику. Проводиться шляхом внесення своїх реєстраційних даних до електронної форми. Другий етап – сплата внесків. В аукціонах з оренди державного та комунального майна сплачується реєстраційний та гарантійний внесок. Третій етап – завантаження документів до ЕТС та подання закритої пропозиції. Учасник аукціону повинен завантажити до електронної торгової системи перелік документів, що передбачений ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Відобразити в ЕТС свою закриту цінову пропозицію. Четвертий етап – участь в аукціоні. Відбувається в реальному часі в режимі онлайн та проходить в три раунди. В кожному раунді учасникам надається 3 хвилини для подання своєї цінової пропозиції. По завершенню аукціону система автоматично визначає учасника з найбільшою ціною.
До початку аукціону, в період прийняття пропозицій учасник/орендар повинен сплатити на рахунок майданчика гарантійний та реєстраційний внесок, а також завантажити до ЕТС перелік документів, що визначений ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Після проведення аукціону переможець протягом 3 робочих днів повинен підписати протокол торгів та передати його до майданчика через який приймав участь. На протязі 20 робочих днів з моменту проведення аукціону орендодавець та переможець повинні підписати договір оренди майна. У разі порушення цих строків переможець підлягає дискваліфікації та втраті гарантійного внеску.
Отримати в оренду майно без проведення аукціону можуть органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші органи та установи, що фінансуються за рахунок державного чи місцевого бюджету.
Організаторами приватної форми власності є юридичні особи та суб’єкти господарювання у яких фізичні та юридичні особи володіють часткою 50 і більше відсотків у статутному капіталі. Також організаторами аукціону можуть бути фізичні особи та фізичні особи – підприємці у разі якщо стартова ціна лоту становить не менше 100 тисяч грн.
Організатор аукціон з продажу майна приватної форми власності самостійно готує та опубліковує оголошення про аукціон. Для цього необхідно пройти реєстрацію на акредитованому майданчику системи Прозорро.Продажі. Після чого підготувати оголошення в якому зазначити характеристики майна, початкову ціну, умови продажу, за наявності фотозображення, технічний паспорт та інші документи, що характеризують майно.
Для організаторів торгів в тому числі приватної форми власності користування електронною торговою системою Прозорро.Продажі є абсолютно безкоштовним. Комісійну винагороду сплачує лише переможець торгів тобто покупець.
Переможець аукціону повинен підписати протокол торгів та передати його до майданчику через який приймав участь протягом 4 робочих днів з дня проведення аукціону. Протягом 18 робочих днів укласти договір купівлі – продажу та провести оплату за придбаний лот в строки передбачені цим договором.
По-перше, це додатковий БЕЗКОШТОВНИЙ інструмент для збільшення кола потенційних покупців. По-друге, масштабність системи. Система працює по всій території України. Всі оголошення бачать всі користувачі системи по країні. По-третє – конкуренція за покупця між майданчиками. Наразі в системі акредитовано близько 50 майданчиків, кожен з яких максимально намагається залучити потенційного покупця через свої маркетингові механізми, а тому про Ваше майно обов’язково дізнаються. Довіра та зручність користувачів системи. На Prozorro.Продажі вже зареєстровано більше ніж 55 тисяч потенційних покупців.
Розмір плати розраховується автоматично електронною системою закупівель, округлюється до наступних 10 гривень та складає:
• 0,3% очікуваної вартості предмета закупівлі або його частини (лота) у разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота)– оскарження умов тендерної документації (при цьому мінімальна вартість становитиме 2 тис. грн, а максимальна – 85 тис. грн.);
• 0,6% очікуваної вартості предмета закупівлі або його частини (лота) у разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота) – оскарження рішень замовника (при цьому мінімальна вартість скарги становитиме 3 тис. грн, а максимальна – 170 тис. грн.).
Процедура розгляду скарг з початком воєнного стану не змінилась.
Із введенням воєнного стану принципи оцінки тендерної пропозиції і норми, які регулюють цю процедуру, не змінились. Тобто, якщо тендерна документація вимагала подання певної інформації чи документа, і вимоги не було виконано, то така тендерна пропозиція підлягає відхиленню.
У разі оскарження умов тендерної документації замовника ідеться мова про оскарження дискримінаційних по відношенню до скаржника умов тендерної документації, скарги щодо яких подаються до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Саме у цих випадках скаржники повинні надати документальне підтвердження / докази. Тобто скаржники зобов’язані документально підтвердити (надати докази), що встановлення конкретної умови тендерної документації порушує право саме скаржника на участь у конкретному тендері.
Так, у разі задоволення скарги або самостійного усунення замовником порушення, скаржнику будуть повертати раніше сплачені кошти. ДП «Прозорро» перерахує їх упродовж 2 робочих днів після оприлюднення рішення АМКУ в системі. Якщо ж скаргу не задовольнили/залишили без розгляду, то упродовж 2 робочих днів ці кошти будуть перераховані до державного бюджету України (прим. при подачі скарги учасник вказує реквізити, за якими повертатиметься плата в разі успішного оскарження).

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення