Компенсації за майно, яке було пошкоджене чи зруйноване з 24 лютого 2022 року.

Через повномасштабне вторгнення росії на територію нашої країни велика кількість громадян втратили своє житло і з кожним днем війни все більше людей втрачають дах над головою. Заради вирішення цієї проблеми парламент ухвалив закон про компенсації громадянам за пошкоджене чи знищене майно. 
Підбиваючи підсумки на грудень 2022 було задокументовано збитків завданих інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення Росії:
-    Загальна сумма складає - 137,8 млрд доларів;
-    Руйнування житлового фонду складає - 54 млрд доларів;
-    Зруйновано та пошкоджено - понад 149 тисяч житлових будинків.
Самостійний ремонт пошкодженого або покупка нового житла є непідйомним варіантом вирішення для громадян через відсутність фінансової можливості, та  до того ж багато пошкоджених об’єктів знаходяться на тимчасово окупованій території, тож відновлення там може розпочатися лише після звільнення. 
Відтепер громадяни матимуть гарантію того, що їх не залишать сам на сам з проблемою відбудови житла.
У лютому місяці Верховною Радою було ухвалено закон задля вирішення цієї гострої проблеми "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації". 
Наразі документ в очікуванні підпису президента.
За інформацією від народного депутату Ярослава Железняка можемо виділити:
-    Компенсації надаватимуть виключно за житлову нерухомість (квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції), яку було пошкоджене чи зруйноване з 24 лютого 2022 року;
-    Компенсацію можна отримати протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться;
-    Закон не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.
-    Компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками таких об’єктів, але не зможуть її отримати особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

Важливо: За пошкоджене майно буде неможливо отримати грошову компенсацію – для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи або надання необхідних будівельних матеріалів.
Варіанти отримання компенсації за знищення садових або дачних будинків:
-    Грошова допомога, перерахована на поточний рахунок із спеціальним режимом використання;
-    Фінансування придбання нового будинку з використанням житлового сертифіката, яким можна скористатись протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом цього терміну, окрім успадкування, заборонено.
"Для власників знищених квартир доступний лише другий спосіб, тобто шляхом фінансування придбання квартири з використанням житлового сертифіката", - зазначив Недошовенко.
Терміни отримання відшкодування:
Дивлячись на існуючу проблему бюрократії, швидкість відновлення або отримання нового житла буде залежити від способу компенсації. Отримання компенсації через житловий сертифікат буде довготривалим, адже передбачає звернення отримувача компенсації до визначеної Кабінетом міністрів юридичної особи. 
Пріорітетність:
Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, багатодітні сім’ї тощо, будуть мати пріоритет на отримання компенсації.
Спосіб отримання компенсації:
1.    Подача заяви (під час дії воєнного стану та протягом одного року з дати його припинення):
-    копія документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості;
-    за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення. 
Інформацію та рішення, стосовно статусу заяви можна буде відстежувати у реєстрі. Строк розгляду кожної окремої заяви буде нетривалим та не перевищуватиме 30 календарних днів.
"Існує ряд чинників, які можуть викликати труднощі в реалізації цієї програми та сповільнити процес відшкодування загалом. До прикладу, якщо власність знаходиться на території, де ведуться бойові дії, то зробити фотофіксацію й підтвердити факт руйнувань майже неможливо", - застерігає Бенч.
Джерела фінансування компенсацій
- кошти державного та місцевих бюджетів;
- кошти міжнародних фінансових організацій;
- міжнародна технічна фінансова допомога;
- репарації або інші стягнення з РФ;
інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі, місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна.

Олена Шуляк зазначає, на сьогодні українці через застосунок "Дія" вже подали 335 тисяч заявок за зруйноване або пошкоджене житло, що стосується більше ніж 23 млн кв. м житла.
"Але ми розуміємо, що це не остаточні цифри, тому що не всі мали змогу занести таку інформацію до "Дії" чи через ЦНАПи. Тому, коли запрацює закон, можна буде подавати такі заяви на компенсацію не тільки через "Дію", ЦНАПи, але й за допомогою нотаріусів і центрів соціального захисту", 

- заявила Шуляк.
"Коли цей закон запрацює, на таку компенсацію матимуть право громадяни України - виключно фізичні особи. На сьогодні у держави немає можливості відшкодовувати збитки для бізнесу. Це буде наступним кроком", - сказала Шуляк.
Законодавчі новації
"Разом з тим, слід зазначити, що даним законом держава бере на себе колосальний обсяг фінансових зобов’язань, які є безпрецедентними у світовій історії. Станом на сьогодні жодна держава світу, яка пережила збройну агресію, не брала на себе настільки великий обсяг фінансових зобов’язань. Тому у даному випадку слід розуміти, що при виконанні цих зобов’язань можуть виникати певні труднощі", - сказав Сидорович. Нормативне регулювання діяльності Реєстру пошкодженого або знищеного майна, дозволить також встановити рівень відповідних репарацій, які РФ повинна буде виплачувати Україні. 
"Житло, яке буде споруджене або придбане у відповідності до процедур, визначених даним законопроектом, буде заборонено відчужувати протягом п’яти років з моменту набуття на нього прав власності. Однозначним плюсом в даному випадку є те, що такий обмежувальний період сприятиме зменшенню ризиків зловживань і використання таких механізмів отримання компенсації як певних спекулятивних кроків", - додав Сидорович.
Адвокат юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Дмитро Груба у коментарі УНІАН зазначив, що процедура отримання компенсації не є надмірно складною та обтяжливою, перелік документів є досить простим та коротким, як і перелік кроків, що необхідно пройти від ініціювання отримання компенсації до її фактичного отримання.
"Проте замало створити гарний механізм, треба ще налагодити його гарну роботу, тобто якісно виконувати ці позитивні законодавчі новели. Отже, саме практична імплементація положень закону стане першим випробування для нього. Друге випробування для прийнятого закону буде грошовими коштами", - сказав адвокат.
За його словами Сидоровича Дмитроа Груби, чи буде достатнього наповнення грошима цього умовного "фонду" компенсації.
"Адже недостатність фінансування в подібних випадках ми бачили неодноразово. Така доля спіткала не одну житлову програму від держави - доступне житло, пільгове кредитування для молоді, кредитування для ВПО та учасників АТО тощо", - наголосив Груба.
Економічні реалії
"Якщо ігнорувати об’єктивні процеси та занадто покладатися на ефективність кредитно-фінансової системи під час війни, реалізовуючи програму національного масштабу, то існує високий ризик не тільки провалу цієї програми із втратою довіри заявників, але і послаблення стійкості фінансової системи, що позначиться і на курсі валют, і на обсягах операцій, і на інфляційному рівні. Уявіть, що за перший місяць роботи програми заявки подадуть десятки тисяч людей, які вимагатимуть для відбудови додаткові мільярди компенсації", - сказав експерт.
Так як всі обрахунки проводитимуться у гривні, то оцінка вартості відшкодування не буде збігатися із вартістю матеріалів та послуг на ринку, який реагуватиме на найменші коливання швидше за впроваджену програму.
"Тому можна говорити, що в інтересах людей отримати необхідну допомогу матеріалами і роботою, чи завдяки житловому сертифікату купити собі інше житло, ніж отримати готівкою компенсацію, яка у зв’язку із інфляцією та зростанням попиту на будівельні матеріали не зможе покрити всієї роботи", - пояснив Олійник.

Післявоєнна відбудова зруйнованого майна буде мати вплив на розвиток національної економіки. Зобов’язання держави компенсувати знищене житло стимулюватиме будівельну галузь, що, в свою чергу, дозволить створити багато нових робочих місць.
Як зазначає Яків Воронін, при відбудові капітал буде залишатись в Україні, буде працювати на наш економічний розвиток та створення нових робочих місць.
"Це, в сукупності з соціальними наслідками, на мою думку, має позитивно вплинути на галузь будівництва, яка достатньо сильно постраждала від збройної агресії РФ", - сказав Воронін.
Юрист LCF Law Group Андрій Недошовенко: виділення державою додаткових коштів на будівництво нового житла, закупівлю будівельних матеріалів і ремонт чи реставрацію пошкоджених об’єктів нерухомості розвиватиме будівельну  сферу в нашій країні, підвіщуючи економічний рівень держави.
"Саме такі прогнози були зазначені в пояснювальній записці до проекту закону. Механізм, передбачений у законі, також позитивно вплине і на післявоєнне відновлення України, адже заяву на компенсацію можна буде також подати протягом одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану, строк звернення з використанням житлового сертифікату становить п’ять років з дня його видачі", - сказав він.
Вплив на повоєнну відбудову
Власник інвестиційно-будівельної компанії "Фенікс Груп" Назар Бенч: ухвалення Верховною Радою даного закону є довгоочікуваним кроком для майбутньої відбудови держави. 
"Механізм компенсації, запропонований в законі, створює передумови для налагодження загального процесу відбудови. Ефективне запровадження програми відновлення сприятиме появі нових робочих місць, припливу коштів у будівництво, шляхом створення попиту на будівельні матеріали та послуги. Загалом це сприятиме стабілізації економічної ситуації, наскільки це можливо в умовах війни. А також може стати основою для повоєнної відбудови наразі окупованих територій країни", - наголосив Бенч.

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення