Зміни в законодавстві щодо закупівель – нормальна практика, адже закупівельний світ постійно еволюціонує. Наприклад, на початок квітня 2024 року вже зроблено двадцять два поправки щодо публічних закупівель. Тому уповноваженим особам важливо не панікувати через ці зміни, а розуміти, як правильно реагувати на них.
Давайте розглянемо кілька загальних кроків, які уповноважена особа може вжити у разі змін у закупівельному законодавстві.
1. Розберіться в часі набрання чинності змін У період війни, закупівлі в Україні регулюються законом "Про публічні закупівлі" з особливими умовами під час воєнного стану та 90 днів після його припинення. Зазвичай зміни вводяться через постанови КМУ. Проте важливо не просто чекати офіційного опублікування, а й активно слідкувати за цим процесом.
2. Опублікуйте інформацію про зміни Постанови КМУ набирають чинності з дня опублікування в "Урядовому кур'єрі" та Офіційному віснику України. Публікація на сайті КМУ не гарантує чинності змін. Тому слід ретельно перевіряти офіційні джерела.
3. Адаптуйтеся до нововведень Після набрання чинності змін, важливо швидко адаптувати свої процеси до нових вимог. Оновлення документації, оголошень та взаємодія з учасниками закупівель – це лише деякі аспекти, на які слід звернути увагу.
Такий підхід допоможе уповноваженій особі ефективно та вчасно реагувати на зміни у закупівельному законодавстві.
Крок 2. Оцінюємо зміни та, якщо потрібно, вносимо зміни у внутрішні документи УО
Коли ми стикаємося зі змінами у законодавстві, важливо аналізувати їх та розуміти, як вони впливають на наші процеси. Якщо зміни вимагають оновлення внутрішніх документів, наприклад, тендерної документації, важливо вчасно це зробити. Неправильне використання застарілих документів може призвести до адміністративних штрафів.
Наприклад, з оновленнями, які набрали чинності 09.04.2024, можуть змінитися вимоги до тендерної документації. Ігнорування цих змін і використання застарілих правил може призвести до адміністративного штрафу у величині від 1700 до 3400 гривень за невідповідність вимогам закону (згідно зі статтею 164-14 КУпАП).
Крок 3. Розбираємося, чи змінився порядок проведення закупівель
Один з важливих етапів – перевірити, чи змінився порядок проведення закупівель. Законодавство написане складною мовою, іноді не зовсім зрозуміло, тому корисно мати власний алгоритм дій для кожного етапу закупівлі. Це може бути допоміжним інструментом, який допоможе швидше розібратися в складних вимогах закону та вчасно реагувати на зміни.
Наприклад, з 09.04.2024 термін подання пропозицій на закупівлю робіт збільшено до 14 календарних днів (раніше було 7 днів). Тому важливо мати під рукою актуальну інформацію та адаптувати свої процеси до нових вимог закону
Крок 4. Використовуємо можливості отримати консультації від колег та експертів галузі
Не забувайте, що в разі набуття чинності змін до закупівельного законодавства ви не самотні! Уповноважені органи надають роз’яснення, Державна служба «Прозоро» та інші експерти закупівельної галузі організовують безкоштовні заходи, щоб ви могли уникнути помилок.
Якщо ви бажаєте отримати більше інформації про нові зміни в закупівлях, запрошуємо вас на безкоштовні навчальні заходи від Академії Радник. Там ви зможете дізнатися більше про двадцять другі зміни до Особливостей від Радника та нового керівника департаменту сфери публічних закупівель Мінекономіки.