Щодо внесення змін до Особливостей у сфері прозорого будівництва та цифровізації

Щодо внесення змін до Особливостей у сфері прозорого будівництва та цифровізації — роз’яснення Мінекономіки

З 23 жовтня 2024 року набрав чинності Закон №3988-IX, який зобов’язує замовників публікувати в електронній системі закупівель інформацію про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту, будівництва, реконструкції, капітального ремонту та інших аналогічних робіт.

Це рішення спрямоване на підвищення прозорості використання бюджетних коштів і забезпечення ефективного контролю за формуванням вартості будівельних робіт.

На період воєнного стану та протягом 90 днів після його завершення продовжують діяти особливі правила закупівель, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1178.

З 4 вересня 2025 року ці правила оновлено згідно з постановою КМУ №1067, якою окремі положення приведено у відповідність до чинного законодавства.

Закупівлі, розпочаті до набрання чинності постановою №1067, завершуються за попередніми умовами.

Водночас чинні договори виконуються до завершення їх терміну дії, а зміни до таких договорів можуть вноситися лише на умовах, що діяли до оновлення правил.

Щодо права здійснювати закупівлі без проведення відкритих торгів або використання електронного каталогу

Згідно з оновленнями, внесеними постановою КМУ №1067, уточнено пункт 13 Особливостей, яким визначено випадки, коли замовники мають право укладати прямі договори без використання електронної системи закупівель.

За пропозицією Міністерства енергетики України, розширено перелік виняткових ситуацій, у яких можливе укладання таких договорів.

Зокрема, додано підпункт 25, який надає компаніям, що працюють у сфері природного газу, право напряму закуповувати газоперекачувальні установки — компресорні, газопоршневі та газотурбінні, у тому числі такі, що вже були у використанні.

До того ж, передбачено можливість придбання послуг з оцінки цих установок.

Важливо, що у разі закупівлі вживаних газоперекачувальних установок їх вартість має бути підтверджена експертною оцінкою, що гарантує обґрунтованість ціни та запобігає корупційним ризикам.

Щодо повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси

Постановою Кабінету Міністрів України №1067 оновлено пункт 20 Особливостей, яким уточнено порядок оприлюднення замовниками повідомлень про внесення змін до договорів про закупівлю та/або інформації про ціни на матеріальні ресурси.

Відтепер замовники зобов’язані оприлюднювати такі повідомлення у системі Prozorro у таких випадках:

  • при зміні істотних умов договору відповідно до пункту 19 Особливостей;
  • при формуванні уточненої договірної ціни за затвердженою проєктною документацією.

До кожного повідомлення обов’язково додаються документи, що підтверджують внесені зміни — зокрема оновлені ціни на матеріальні ресурси. Такі документи публікуються у тому числі в машинозчитуваному форматі, що сприяє підвищенню прозорості та автоматизації аналізу даних.

У самому повідомленні має бути зазначено:

  • дані про замовника та учасника;
  • номер і дату договору;
  • опис внесених змін;
  • унікальний номер закупівлі в системі;
  • дату та підстави внесення змін.

Для договорів у сфері будівництва фортифікаційних споруд додатково оприлюднюється ціна договору у разі її зміни.

У разі підвищення ціни за одиницю товару замовник зобов’язаний надати обґрунтування змін з документальним підтвердженням.

Важливо: офіційна назва документа — «повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси», що відповідає вимогам Закону України в редакції №3988-IX.

Щодо оформлення додатків до тендерної документації

Постановою №1067 оновлено абзац десятий пункту 28 Особливостей для забезпечення чіткого та єдиного правозастосування.

Відтепер замовник зобов’язаний оформлювати два окремі додатки до тендерної документації:

  • Перелік документів/інформації, які учасник подає у складі тендерної пропозиції.
  • Перелік документів/інформації, які подає переможець процедури закупівлі.

У зазначених переліках дозволено посилатися на відповідні розділи тендерної документації, якщо повне дублювання тексту ускладнює його сприйняття.

Важливо: відсутність документів або інформації, що не передбачені цими двома додатками, не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції.

 

Висновок

Постановою №1067 оновлено окремі положення Особливостей у сфері прозорого будівництва, цифровізації, оприлюднення змін до договорів та оформлення додатків до тендерної документації.

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення