Оренда нерухомого майна

Отримайте консультацію від фахівця
Залиште номер телефону та отримайте необхідну інформацію
Перейти до аукціонів
ОРЕНДА НЕРУХОМОГО МАЙНА

У 2020 році сфера оренди майна державної та комунальної форми власності зазнала кардинальних змін. Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ ініціював формування нового підходу до оренди держмайна, який полягає в проведенні електронних торгів. Це впровадження має посприяти перетворенню оренди державного майна України в прозорішу та більш відкриту сферу.

Постанова Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020 затверджує «Порядок передачі в оренду державного та комунального майна».

Завдяки цій постанові порядок оренди державного й комунального майна деталізується, тобто:

– як включати об’єкти до типу переліків;

– як визначати орендну плату;

– як організовувати та брати участь в онлайн-аукціонах;

– як укладати та продовжувати договори оренди.

Замовити консультацію

ЯКЕ МАЙНО ДЕРЖАВНОЇ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ МОЖНА БРАТИ В ОРЕНДУ?

Згідно з ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» об’єктами оренди вважаються такі категорії:

– єдиний майновий комплекс підприємства;

– нерухомість (будівля, споруда, нежитлове приміщення тощо);

– інші об’єкти, що визначаються в індивідуальному порядку;

– об’єкт, який не увійшов у статутний капітал господарського товариства, що було створене під час приватизації;

– об’єкт, щодо якого в статутний капітал внесли право на господарське відання;

– об’єкт, щодо якого право на господарське відання є закріпленим за акціонерним товариством та його дочірніми підприємствами у процесі їх утворення та діяльності;

– об’єкт, який був переданий в статутний капітал акціонерного товариства на праві господарського відання;

об’єкти, які належать наступним структурам:

– орган виконавчої влади;

– орган місцевого самоврядування;

– орган державної й комунальної установи та організації;

– Збройні Сили України;

– Служба безпеки України;

– Державна прикордонна служба України;

– Державна кримінально-виконавча служба України;

– Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації;

– Правоохоронні та фіскальні органи;

– Національна академія наук та національні галузеві академії наук, та які не використовуються за призначенням — без права викупити об’єкти й передати в суборенду.

Державна оренда та оренда комунальної власності відрізняються суб’єктивним складом. Орендодавцем держмайна виступає держава, а саме — Фонд держмайна України та його регіональні представництва. Комунальне майно здається в оренду міськими та селищними територіальними громадами та їхніми підрозділами.

ПРОЦЕДУРА ОРЕНДИ

Порядок передачі майна в оренди складається з декількох етапів:.

- спочатку приймається рішення щодо наміру передати майно в оренду;.

- до електронної торговельної системи (ЕТС) вноситься інформація щодо потенційного об’єкта оренди; - визначається оренда плата;.

- об’єкт включають до відповідного переліку;.

- в електронній торговельній системі оголошується аукціон з оренди;.

- проводиться електронний аукціон з оренди або об’єкт передається в оренду без торгів;.

- договір про оренду укладається та публікується в ЕТС.

Визначення розміру оренди комунального та державного майна

Відповідно до статті 9 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» розмір стартової орендної плати визначають відповідно до Порядку передачі майна в оренду. Орендну плату вираховують з ціни об’єкта оренди.

При формуванні стартової орендної плати об’єкта враховують його балансову вартість в останній день місяця, що передує даті, коли визначається стартова орендна плата.

Орендодавець має переоцінити об’єкт, якщо відомостей про балансову вартість немає й у разі, якщо розмір залишкової балансової вартості складає 10% від первісної балансової вартості.

Якщо термін оренди об’єкту більший за місяць, у такому разі розмір стартової орендної плати складає 1% від балансової або оціночної вартості. Орендну плату визначають за результатом торгів за розміром найбільшої цінової пропозиції.

Організація та проведення торгів з оренди майна державної й комунальної форми власності

Такі об’єкти передають в оренду за результатом торгів з оренди та з продовження договору оренди/

Орендодавець займається підготовкою оголошення про передання об’єкта в оренду та публікує його в ЕТС. Торги оголошує орендодавець, враховуючи вимоги Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а також Порядок передачі в оренду державного та комунального майна.

Після того, як оголошення про проведення торгів публікується, починається приймання пропозицій. Всі охочі можуть подати заявку на участь в торгах.

Щоб стати учасником аукціону, потрібно пройти декілька кроків:
  • 1. Зареєструватися на одному з акредитованих майданчиків системи «Прозорро.Продажі».
  • 2. Сплатити гарантійний та реєстраційний внески.
  • 3. Подати закриту пропозицію та завантажити до електронної торговельної системи документи та заяви, які передбачає законодавство.
  • 4. Взяти участь в торгах.
ЯК ВІДБУВАЮТЬСЯ ТОРГИ?

Торги з оренди майна державної та комунальної форми власності проводять з підвищенням початкової вартості учасниками упродовж трьох раундів. В кожному раунді учасники можуть упродовж трьох хвилин зробити свою пропозицію. Вона має бути не меншою за мінімальний крок, який визначається умовами торгів. В якій черзі учасник буде робити пропозицію протягом раунду залежить від того, якого розміру його закрита цінова пропозиція. Після того, як третій раунд завершиться, системою одразу визначається переможець, що запропонував найвищу пропозицію. Далі на переможця чекає кваліфікація.

5. Учасник має пройти кваліфікацію та підписати протокол.

6. Переможець сплачує авансові та інші платежі.

7. Переможець підписує договір оренди. Це крок завершує процедуру оренди.

ЯК УКЛАДАЄТЬСЯ ДОГОВІР ОРЕНДИ?

Після завершення торгів електронна торговельна система сформує протокол аукціону. Протокол має підписати переможець торгів, майданчик, через який переможець брав участь в аукціоні, а також протокол має затвердити орендодавець упродовж 10 робочих днів. Протокол аукціону — підстава для того, щоб зробити платежі та оформити договір оренди.

Договір оренди державного та комунального майна укладають беручи за основу примірний договір оренди, що обов’язково розміщується в оголошенні щодо проведення торгів. Термін укладання договору складає 20 робочих днів з дня проведення торгів. Після того, як укладений договір оренди буде опублікований, торги вважаються завершеними.

ЩО ТАКЕ ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО ЧИННОГО ОРЕНДАРЯ?

Продовжувати договір оренди можна через проведення торгів. Чинному орендарю потрібно зареєструватися в електронній торговельній системі, зробити сплату внесків та стати учасником аукціону. Однак чинний орендар володітиме певними перевагами.

Для чинного орендаря розмір гарантійного внеску буде меншим ніж для інших учасників, він складатиме 50% від початкової орендної плати. Винагорода майданчика також буде меншою — 3% від річної орендної плати, коли як потенційний орендар має заплатити 5%.

Головна перевага полягає в тому, що чинний орендар матиме право на підтвердження наміру взяти об’єкт в оренду по ціновій пропозиції, яку надав переможець торгів. Тоді договір оренди укладуть з чинним орендарем, а не з учасником, який переміг в аукціоні.

ЯКА ІНФОРМАЦІЯ МАЄ БУТИ В ОГОЛОШЕННІ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ТОРГІВ З ОРЕНДИ МАЙНА ДЕРЖАВНОЇ ТА КОМУНАЛЬНОЇ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ?

Право на оголошення електронного аукціону є тільки в орендодавця, він публікує його в електронній торговельній системі.

Оголошення про торги формують згідно з пунктом 55 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна.

Оголошення має складатися з:

- назви та адреси орендодавця;

- інформації про об’єкт;

- умов оренди (початкова орендна плата, термін оренди);

- інформації про цільове призначення;

- вимог до потенційного орендаря;

- можливості суборенди;

- контактних даних працівника орендодавця;

- інформації про торги;

- інформації щодо умов, за якими проводять торги;

- технічних реквізитів оголошення.

Оголошення повинно містити проєкт типового договору оренди та рішення щодо передачі об’єкта в оренду.

*Коли договір оренди можна укласти без проведення торгів?

Право отримати майно в оренду без проведення торгів є в органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших організацій та установ, які фінансують з державних і місцевих рахунків.

Детальніший перелік визначає стаття 15 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна».

До того ж продовжити договір оренди без проведення торгів можна у разі його першого продовження з умовою терміну оренди, що складає 5 років чи менше.

Попри те, що торги не проводять, майно державної й комунальної форми власності передають в оренду через електронну торговельну систему.

** Перелік об’єктів оренди.

Простіше кажучи це реєстр об’єктів оренди комунальної та державної власності. В залежності від типу передачі об’єкта в оренду виділяють Переліки першого та другого типу. До Переліку першого типу відносяться об’єкти, щодо яких прийнято рішення про передачу майна в оренду шляхом проведення аукціону. До Переліку другого типу відносяться об’єкти, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону. Метою створення Переліку об’єктів оренди є уніфікація державного та комунального майна в єдиному реєстрі. Завдяки єдиній базі кожен українець має можливість орендувати у держави майно на відкритих та прозорих електронних аукціонах. Для цього достатньо зареєструватись на акредитованому майданчику та подати заявку через електронну торгову систему щодо наміру оренди майна, зазначивши бажаний строк оренди та цільове використання. У разі якщо потенційний орендар має право на отримання в оренду майно без проведення аукціону ним окрім заяви на оренду подаються через ЕТС документи визначені в п. 113 Порядку.

Оренда нерухомого майна

 


Компанія Електронні Закупівлі надає послуги в таких містах України : Одесса, Дніпро, Чернігів, Харків, Житомир, Полтава, Херсон, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Миколаїв, Кіровоград, Сумми, Львів, Черкасси, Хмельницьк, Волинь, Рівне, Івано-Франківськ, Тернопіль, Закарпаття, Чернівці.Оренда нерухомого майна
Перейти до списку аукціонів

Статті на тему

Відгуки
Відповіді на актуальні питання
Взяти участь в онлайн аукціоні з оренди державного і комунального майна можуть юридичні та фізичні особи у тому числі фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства (крім передбачених частиною 4 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Інформація щодо всього державного та комунального майна повинна бути внесена до системи Прозорро.Продажі. Для цього орендодавці вносять інформацію про наявне майно до Переліку першого чи другого типу. Потенційний орендар через електронну торгову систему має можливість подати заявку на оренду майна. В заявці зазначаються параметри майна, що планується до оренди, його площа, бажаний строк оренди та цільове використання. Після чого орендодавець у відповідності до Закону розпочинає процедуру погодження передачі майна в оренду.
Переважне право стосується чинного орендаря якому необхідно продовжити дії свого договору оренди. Продовження дії договору оренди також відбувається через проведення аукціону, тому чинному орендарю надається переважне право в аукціоні. Полягає воно в наступному: у разі якщо в аукціоні переможцем визнано не чинного орендарю, останньому надається право підтвердити пропозицію переможця. Якщо чинний орендар погоджується на запропоновану цінову пропозицію, договір оренди укладається з ним. Крім того, чинний орендар сплачує гарантійний внесок в розмірі 50% від початкової орендної плати, в той час як інші в декілька разів більше.
Чинний орендар за три місяці до закінчення дії договору оренди повинен подати заявку через ЕТС на продовження оренди. Для цього чинному орендарю необхідно зареєструватись на одному із акредитованих майданчиків. Після подання заявки орендодавець готує оголошення щодо проведення аукціону з продовження дії договору оренди.
До початку аукціону, в період прийняття пропозицій учасник/орендар повинен сплатити на рахунок майданчика гарантійний та реєстраційний внесок, а також завантажити до ЕТС перелік документів, що визначений ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Після проведення аукціону переможець протягом 3 робочих днів повинен підписати протокол торгів та передати його до майданчика через який приймав участь. На протязі 20 робочих днів з моменту проведення аукціону орендодавець та переможець повинні підписати договір оренди майна. У разі порушення цих строків переможець підлягає дискваліфікації та втраті гарантійного внеску.

У ВАС Є ПИТАННЯ?

Напишіть нам
Обов’язкове поле введення