Більшість українських банків з початку війни запровадили кредитні канікули на певний термін у 2-4 місяці. Тим, хто взяв кредит протягом трьох місяців, було дозволено не вносити обов'язковий мінімальний платіж. Також банки не штрафують за прострочені платежі і не нараховують відсоток використання кредитних коштів. На вибір клієнта є можливість скористатися канікулами за відсотками чи тілом кредиту.
Якщо ж клієнт має можливість не користуватися кредитними канікулами, обслуговування кредиту може здійснюватися у звичайному режимі.
Але треба розуміти, кредитні канікули не прощають боргового обов'язку, а також не списують і не зменшують суму боргу.
Правила кредитування
Для вирішення питання кредитів бал схвалено спеціальним законом №2120, який, у свою чергу, захищає інтереси позичальників.
На підставі закону:
- Споживачі не несуть відповідальності під час воєнного стану та протягом 30 днів після його скасування за прострочення кредитних зобов'язань. На кредитну історію позичальника прострочення не впливає.
- Штраф, пеня та інші платежі під час воєнного стану не нараховуються клієнтам.
- Якщо штрафи, починаючи з 24 лютого нараховані, вони мають бути списані.
– Якщо це не передбачено договором, забороняється збільшувати процентну ставку за використання кредиту у разі невиконання зобов'язань.
– Якщо людина не може платити за кредитом за житло, виселяти його з іпотечного житла ніхто не має права.
У відкритому листі від 14 березня Нацбанк закликає банки, небанківські установи та колекторські компанії піти своїм клієнтам на поступки, пропонувати реструктуризацію заборгованості із споживчого кредиту або кредитні канікули.